Komunikat archiwalny

Koncertowy początek roku w teatrze Variété

Początek roku w Krakowskim Teatrze Variété zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Noworoczna koncertowa odsłona teatru to „Rapsodia z demonem”, Mateusz Pospieszalski Quintet oraz Jaromir Nohavica „Poruba”.

Koncertowy początek roku w teatrze Variété
Fot. materiały prasowe / Teatr Variete

Nieśmiertelne przeboje grupy Queen wykonają gwiazdy musicalu „Rapsodia z demonem” z warszawskiego Teatru Rampa. Wystąpią: Kuba Molęda, Jakub Wocial oraz Sebastian Machalski, w towarzystwie czołowych polskich muzyków – Michała Sitarskiego, Pawła Grudniaka, Michała Polubca, Adama Krama i Jana Stokłosy (kierownictwo muzyczne). Musical „Rapsodia z demonem” to największy przebój Teatru Rampa w ostatnich latach. Ponadczasowe, genialne utwory Freddiego Mercury’ego w mistrzowskich aranżacjach Jana Stokłosy zabrzmiały na tej scenie już ponad 80 razy. Teraz usłyszą je wielbiciele Queen w całej Polsce. „One Vision”, „Who Wants to Live Forever”, „Don’t Stop Me Now”, „Another One Bites the Dust”, „I Want it All” czy „We Will Rock You” – to zaledwie początek listy niezapomnianych utworów, które zostaną wykonane podczas trasy koncertowej. Fani „Rapsodii…”oraz zespołu Queen nie wyjdą z koncertu zawiedzeni – usłyszą nowe aranżacje, stworzone specjalnie do tego koncertu oraz niewykorzystane w spektaklu hity.

„Rapsodia z demonem”, 26, 27 i 28 stycznia 2018 r.

To pierwsza od 2013 roku płyta Mateusza Pospieszalskiego, wówczas ukazał się „Mój biegun” z muzyką do filmu Marcina Głowackiego. Saksofonista i wokalista VooVoo nazwiskiem sygnował już kilka albumów, m.in. „empe3”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „Matika” z muzyką filmową, muzykę teatralną do „Zimowej opowieści” Szekspira, a także „Kolędy” solo, zagrane na kilku instrumentach dętych. Nowy album zatytułowany „Tralala” jest najbardziej zbliżony do tego, co Mateusz zaprezentował na płycie „empe3”, czyli do swobody w traktowaniu tematu utworu, jego folkowo-jazzowej interpretacji. W Krakowie wystąpi z zespołem, którego trzon stanowią ojciec i syn, czyli Mateusz i Marek Pospieszalscy, śpiewa sam Mateusz, a także Barbara Pospieszalska. Na kontrabasie gra pochodzący z Częstochowy, a robiący już międzynarodową karierę Max Mucha, na perkusji młody berlińczyk Moritz Baumgartner. Album „Tralala” powstał w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, pod czujnym uchem Jacka Gładkowskiego. Słowa napisali: Wojciech Waglewski, Bartek Kudasik z zespołu Zakopower oraz Adam Nowak z Raz Dwa Trzy i Jacek Bieleński, „swobodny człowiek z Łodzi”. Dwa teksty są autorstwa Mateusza, co nie dziwi, gdyż on sam określa płytę jako bardzo osobistą. Jej obrazu jako całości dopełniają trzy utwory instrumentalne. Album „Tralala” kwintetu Mateusza Pospieszalskiego ukaże się na przełomie stycznia i lutego. Będzie promowany na trasie koncertowej zaplanowanej na luty, marzec i maj.

Mateusz Pospieszalski Quintet, 7 lutego 2018 r., godz. 19.00

Polska trasa Jaromira Nohavicy nie mogła obejść się bez przystanku w Teatrze Variété. Od wydania ostatniego albumu, „Tak mě tu máš” upłynęło już pięć lat. Teraz Jaromir Nohavica przedstawia swoje nowe, autorskie dokonanie o wymownym i oryginalnym tytule „Poruba”. Jest to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą łączy go wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. W Porubie miało również miejsce jego pierwsze, publiczne wystąpienie na festiwalu Folkowa Karuzela. Teksty na nowym albumie przywołują te wspomnienia i trafnie opisują ówczesną rzeczywistość. Komentowane z wielkim wyczuciem i lekkością, niezmienne, zweryfikowane przez czas prawdy i doświadczenia okazują się po latach wciąż aktualne i dojmujące. Rytmiczne, poruszające, niemal hiphopowe teksty z przebojowymi ambicjami, przeplatają się z pieśniami nostalgicznymi, pełnymi emocji, skłaniającymi do zadumy. Wiele z nich ma szansę stać się prawdziwymi hitami, oczekiwanymi przez słuchaczy na koncertach. Do pracy nad albumem Jarek zaprosił swojego długoletniego koncertowego partnera – polskiego akordeonistę Roberta Kuśmierskiego oraz znakomitego perkusistę Pavla Plankę. Polskie wydanie płyty, na której znajduje się jedna piosenka wykonana po polsku, ukazała się w sprzedaży 17 listopada.

Jaromir Nohavica, „Poruba”, 3 i 4 marca 2018 r., godz. 19.00

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także