Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

To już nasz dwusetny numer newslettera! Dziękujemy Wam, że jesteście z nami i czytacie co tydzień nasze kulturalne rekomendacje. Zapowiada się niezwykle ciekawy weekend w Krakowie! Miłośnicy klasyki ucieszą się z rozpoczęcia festiwalu Opera Rara. Nie zabraknie też wciąż żywych świątecznych akcentów muzycznych. Poza tym zaprowadzimy Was do teatru, kina i galerii. Trzymajcie się mocno, startujemy z kulturalnym rozkładem jazdy!

Fot. materiały prasowe / MOS

To festiwal dla koneserów, ale i każdego miłośnika dobrej muzyki klasycznej. Opera Rara już po raz 9. przez niemal miesiąc będziemy gościć w Krakowie wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Dzisiaj posłuchamy opery „Pieśń o nocy & Erwartung” stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Za wizualną stronę odpowiedzialny będzie Paweł Świątek. Muzycznie dzięki operze zanurzymy się w mistyczną noc, podczas której będziemy świadkami tragedii śpiewaczki. Jej poszukiwania kochanka (który ją bezdusznie porzucił) skazane są na porażkę. W niedzielę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego o godz. 18.00, publiczność festiwalowa usłyszy dwa najsłynniejsze świeckie dzieła M.A. Charpentiera – „Les arts florissants” i „La descente de l’Orfée aux Enfers”, które charakteryzują się szalonym bogactwem harmonicznym. To właśnie dzięki temu bogactwu dorównują utworom kościelnym, mimo dotykania spraw ziemskich. Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Bożonarodzeniowy czas przypomni nam również Stanisława Celińska swoim koncertem świątecznym w Nowohuckim Centrum Kultury. Jej album „Świątecznie” zawiera wybrane kolędy i pastorałki zaśpiewane niezwykle ciepło przez niepowtarzalną artystkę. Usłyszymy zatem „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki, maluśki”, ale także piękną pastorałkę Ernesta Brylla „Kiedyż to wzejdziesz, gwiazdo niebieska”, a także dwie świąteczne piosenki, specjalnie napisane i skomponowane na tę okazję przez duet Celińska-Muraszko. Materiał ze świątecznej płyty artystka wykona w NCK w niedzielę o godz. 19.00.

Na swoje niezawodne spektakle zaprasza też Teatr Mumerus. Dziś w niedzielę dokładnie o godz. 19.00 zobaczymy tam spektakl „Pieśń gminna”. Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą od tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną. A w poniedziałek o godz. 19.00 na Kanoniczej 1 zobaczymy spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji”. W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego „Marsz”, 94 słowa z monologu Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Uwiedziona” i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy”. Brzmi ciekawie!

Danuta Stenka sama na scenie przez niemal 75 minut. To może wydarzyć się tylko w Łaźni Nowej podczas spektaklu „Koncert życzeń”, który można oglądać codziennie, od piątku do niedzieli, o godz. 19.00. „Koncert życzeń” w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Warto poświęcić ten czas, by zobaczyć brawurową rolę Danuty Stenki. Polecamy!

„Bóg mordu” zawładnie sceną Małopolskiego Ogrodu Sztuki dziś o godz. 19.00! Ten spektakl, na podstawie sztuki znakomitej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy, wyróżnia mistrzowsko skonstruowana fabuła – z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt prowadzący do nieoczekiwanego finału. Jeśli opis fabuły brzmi dla Was znajomo, zapewne kojarzycie go z filmem „Rzeź” Romana Polańskiego, który powstał na podstawie tej samej sztuki. Lepszy spektakl czy film? Trzeba zdecydować samemu!

Od kilku tygodni w Muzeum Narodowym w Krakowie możemy oglądać świetną wystawę „Wyspiański”. Towarzyszą jej jednak inne ciekawe wydarzenia. Dziś w niedzielę o godz. 17 MNK wraz z Teatrem Odwróconym zapraszają na instalację „Wyspa. Wyspiański”. Będzie to efekt pracy Szymona Budzyka, absolwenta PWST w Krakowie z udziałem krakowskich studentów szkół artystycznych. „Wyspa” pokaże nam innego Stanisława Wyspiańskiego – tego, którego poznajemy poprzez listy do rodziny i przyjaciół oraz jego autoportrety. Bezpłatne wejściówki można wcześniej odbierać w kasie muzeum.

W niedzielę między godz. 11.00 a 18.00 koniecznie zajrzyjcie na Forum Designu w Hotelu Cracovia. Odbędzie się tam Bazarch Kraków, czyli targi książki o architekturze. Czekają tam na każdego książkowe okazje, nowości i rarytasy. Na targach nie zabraknie też dobrych czasopism w temacie architektury. Będzie to również niedziela finisażu wystawy „Odwilż ’56 – Cracovia 65. Wystawa Architektury Witolda Cęckiewicza”, która jest opowieścią o architekturze tego wybitnego twórcy ukazanej na politycznym i społecznym tle dwóch dekad następujących po odwilży 1956 roku. Naszym zdaniem po prostu warto tam być!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-21
Data aktualizacji: 2018-01-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź