Komunikat archiwalny

Sport pomaga zerwać z uzależnieniem

Styczniowa konferencja szkoleniowa „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację”, zorganizowana przez miasto, cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że nie dla wszystkich starczyło miejsca. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Wydział Sportu UMK zorganizowały więc drugą edycję. Tym razem uczestnicy, prawie 300 osób, zaproszeni zostali 13 marca do Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego.

Sport pomaga zerwać z uzależnieniem
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

To konferencja dla trenerów, instruktorów sportowych i nauczycieli współpracujących z Gminą Miejską Kraków w ramach realizacji wspólnych projektów sportowych, m.in. w ramach klubów sportowych, Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego oraz międzyszkolnych ośrodków sportowych. Spotkanie ma uporządkować i wzbogacić wiedzę osób, które prowadzą systematyczne zajęcia z dziećmi i młodzieżą, finansowane ze środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają alkohol, narkotyki i substancje psychoaktywne? Jakie ryzyko wiążę się z „dopalaniem” w sporcie? Jak postępować z dzieckiem, którego rodzina boryka się z problemem uzależnienia lub przemocy? Na te pytania odpowiadają zaproszeni specjaliści, m.in. lekarze, terapeuci, policjanci.

Szkolenie otworzyła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. – Jesteście Państwo autorytetami dla młodzieży, z którą pracujecie, i to do was często młodzi ludzie zwracają się ze swoimi problemami. Cel tej konferencji jest taki, aby wyposażyć was w wiedzę i praktyczne wskazówki, które pomogą wam rozpoznawać ryzyko uzależnienia wśród młodych ludzi i mu przeciwdziałać – powiedziała wiceprezydent, zwracając się do trenerów i trenerek sportowych.

Wykład inauguracyjny, poświęcony rozwojowi i dojrzewaniu młodych ludzi, wygłosił Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ. Podczas dwóch sesji zaplanowano takie tematy, jak: specyfika współczesnej sceny narkotykowej w Polsce, cyberprzemoc i cyberprzestępstwa, spożycie alkoholu i konsumpcja substancji psychoaktywnych. Konferencja zakończy się dyskusją i rozdaniem certyfikatów.

Więcej o programie konferencji na stronie internetowej MCPU.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także