Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Dzień się całkiem przyjemnie zapowiada, od weekendu niewiele nas dzieli, pogoda dopisuje, nie brakuje też okazji do rozrywki – zwłaszcza kulturalnej. Możecie się też wspomóc naszymi sugestiami z dzisiejszego rozkładu!

Fot. materiały prasowe / Forty Kleparz

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Do niedzieli 15 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury trwa rozdział przegląd kabaretów PAKA. Odbywa się pod znanym z historii hasłem „Budujemy nowy dom”. Nie zabraknie zatem smaczków rodem z PRL-u i nie chodzi tu o legendarną Stylową. Artyści kabaretowi z przymrużeniem oka będą wspominać dawne czasy przodowników pracy i pochodów pierwszomajowych. 34. edycja rozpoczęła się jednak frywolnie i bezpruderyjnie (zgorszony Władysław Gomułka miałby powód, by rzucać pantoflem!), bo koncertem piosenki nieprzyzwoitej. Doskonały splot humoru i erotyki prezentują m.in. kabaret Hrabi, Zespół Reprezentacyjny czy Trójząb Neptuna – muzyczny odłam Kabaretu Młodych Panów. Całość prowadzi niezawodny Artur Andrus. Nie zabraknie oczywiście Koncertu Pojedynków, podczas którego zobaczymy Kabaret Młodych Panów, Tomasza Jachimka, K2 i A jak!, wieczoru improwizacji, który poprowadzi niezawodna grupa AD HOC i przede wszystkim konkursu głównego, którego laureaci wystąpią podczas uroczystej gali Przodownicy Kabaretu. Czytajcie więc uważnie program festiwalu... i do roboty!

W Teatrze Ludowym reżyserka Małgorzata Bogajewska wystawia spektakl „Sędziowie” na podstawie sztuki, którą Stanisław Wyspiański redagował praktycznie do samej śmierci i która uważana jest za ostatni rozbłysk wielkiego geniuszu odchodzącego artysty. Tragedia nieszczęśliwej miłości, wątek kryminalny rodem z Dostojewskiego i portret galicyjskiej wsi – to główna oś dramaturgiczna utworu, który jednocześnie stawia pytania o rzeczy odwieczne i ostateczne. Czy wina ojca zawsze przechodzi na syna? Czy ofiarę za winy zawsze ponoszą najsłabsi? Czy prawdziwa niewinność i świętość ma szansę istnieć wśród grzesznych i przeklętych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na Dużej Scenie Teatru Ludowego, od godz. 19.00, os. Teatralne 34.

Poszukujących wiedzy o tym, jak działają umysły, zaciekawi wykład Łukasza Kwiatka „Zaglądanie w umysły zwierząt. Historia eksperymentów nagraniowych” w De Revolutionibus Books & Cafe, na Brackiej. Zacznie się punktualnie o 18.00. Eksperyment nagraniowy (playback experiment) służy analizie zachowania zwierząt, którym odtwarza się nagrane wcześniej odgłosy wydawane przez osobniki tego samego gatunku w różnych okolicznościach. Po raz pierwszy został przeprowadzony pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego zoologa Richarda Lyncha Garnera, jednego z pionierów badań nad małpami. Początkowo eksperyment ten bardziej kojarzono z cyrkowymi pokazami, ale po ponownym odkryciu go dla nauki w 2 połowie XX wieku, stał się fundamentalnym narzędziem badawczym w etologii kognitywnej. Łukasz Kwiatek przybliży historię eksperymentów nagraniowych, uwzględni najbardziej spektakularne badania, które pozwoliły lepiej zrozumieć umysły wielu gatunków – małp, morskich ssaków, drapieżników lądowych czy ptaków. Łukasz Kwiatek jest dziennikarzem i popularyzatorem nauki, kierownikiem działu naukowego „Tygodnika Powszechnego” i członkiem Centrum Kopernika.

Fani rapu nie przegapią pewnie godziny 22.30 i pojawią się w Prozaku na pl. Dominikańskim! Zapowiada się bowiem gratka dla wielbicieli rapera Tede! Ponowie odwiedzi dzisiaj Kraków i, jak zapowiada, będzie to wizyta niezapomniana! Jeden z najczęściej i najlepiej grających koncerty raperów w Polsce wystąpi właśnie dzisiaj w klubie Prozak 2.0! Polecamy!

Emocje czekają też na Was w Fortach Kleparz. Wszyscy fani zespołu Coma doskonale zdają sobie sprawę z tego, że koncerty na żywo to zdecydowanie mocna strona tej formacji. Są energetyczne i widowiskowe, łączą w sobie elementy poezji, muzyki i teatru. Grająca od dwudziestu lat łódzka formacja zaprezentuje się w Krakowie. Dzisiaj z pewnością nie zabraknie atrakcji, gdyż każdy koncert grupy Piotra Roguckiego jest wyjątkowy, a usłyszycie kawałki z albumu, który ukazał się rok po eksperymentalnym i przełomowym w estetyce „2005 YU55”. Zawiera jedenaście piosenek utrzymanych w charakterze publicystyczno-erotycznym, z niewątpliwie mocnym, rockowym sznytem. Producent albumu Paweł Cieślak z Łódzkiego podwórka, na którym od lat tworzy Coma, dokonał wyrazistej dekonstrukcji w warstwie brzmieniowej kapeli. Będzie to pierwszy album od lat, na którego jakość zespół pracował wraz z producentem. Forty Kleparz, ul. Kamienna 2-4, godz. 19.00.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-12
Data aktualizacji: 2018-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź