Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński 12 maja zorganizował dzień otwarty Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Wydarzenie było częścią święta uczelni, a wydziały, które mają swoje siedziby na kampusie, przygotowały z tej okazji wiele ciekawych atrakcji.

Fot. uj.edu.pl

Prawdopodobnie większość osób, szczególnie tych niemających związku z uczelnią, Uniwersytet Jagielloński kojarzy głównie z kwartałem uniwersyteckim w centrum Krakowa. Muzeum w Collegium Maius, gmach Collegium Novum, budynki w obrębie starego miasta to tradycyjne oblicze największej krakowskiej uczelni i wizytówka najstarszego polskiego uniwersytetu.

To przekonanie jest jednak mylące, gdyż od kilku lat centrum naukowe i dydaktyczne uniwersytetu, a w jego ślad – także życie akademickie, przesuwają się w kierunku niedawno powstałego kampusu na Ruczaju. Tam zlokalizowane zostały nowe siedziby siedmiu wydziałów: Biologii; Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Matematyki i Informatyki; Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Geografii i Geologii; Chemii; a także Małopolskie Centrum Biotechnologii, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris i Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Wieloletni proces inwestycyjny dobiegł właśnie końca i stanowi okazję do świętowania. 12 maj UJ zaprosił mieszkańców Krakowa, zarówno dorosłych, jak i dzieci, na dzień otwarty Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W ramach obchodzonego święta UJ, ustanowionego na pamiątkę ufundowania w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego krakowskiej uczelni, Uniwersytet Jagielloński pokazał swoje nowoczesne oblicze.

 

Na terenach zielonych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6) w godzinach 11.00-17.00 odbywał się piknik. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych znalazły się m.in. trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, minigolf, mega piłkarze, bungee run, były też zabawy i konkursy pod opieką animatorów.

Przygotowany został bogaty program popularyzujący naukę i badania prowadzone na UJ:

  • Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11, hol główny: obserwacje Słońca przy pomocy dwóch teleskopów należących do Obserwatorium Astronomicznego oraz doświadczenia z ciekłym azotem
  • Wydział Matematyki i Informatyki, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6: symulacja giełdy papierów wartościowych
  • Wydział Chemii, ul. Gronostajowa 2: zakopanie kapsuły czasu, kampusowa gra nocna
  • Wydział Biologii, ul. Gronostajowa 7: neurofizjologia od kuchni – wycieczka po laboratoriach Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii, możliwość poznania codziennej pracy neurobiologa. Pokaz technik elektrofizjologicznych in vitro
  • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4: pokaz kostki Rubika w wykonaniu Radka „DżoDżo” Drozdowicza, mistrza świata w speedscubingu i uczestnika programu „Mam talent!”; escape room; UJOT TV od kuchni
  • Wykorzystanie drona w badaniach powierzchni Ziemi, obok Instytutu Zoologii UJ, ul. Gronostajowa 9
  • Pełnowymiarowy balon na ogrzane powietrze, z którego można było podziwiać teren Kampusu. W ciągu godziny balon wynosił około 40 osób: teren przylegający do Synchrotronu Solaris, ul. Czerwone Maki 98
  • Małopolskie Centrum Biotechnologii, ul. Gronostajowa 7a: warsztaty drukowania 3D
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5: Zrób odlew skamieliny – warsztaty dla dzieci
  • Bieg charytatywny BohateRun: teren kampusu, trasa 5- i 10-kilometrowa, uczestnicy sami wybierali, jaki cel charytatywny wesprą Hospicjum św. Łazarza, „Dar serca”– fundację dla zwierząt czy Fundację wspierania dzieci z chorobami nowotworowymi „Wyspy Szczęśliwe”

Były też i inne atrakcje:

  • regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar Rektora UJ (bulwar Wołyński, zakole Wisły pod Wawelem);
  • wystawa zdjęć i grafik prezentujących początki, rozwój i teraźniejszość Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ (Planty pomiędzy Collegium Novum a ulicą św. Anny).

 

 

OTO FOTOKRONIKA URZĘDU MIASTA KRAKOWA

prezydent, uj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-13
Data aktualizacji: 2018-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź