Komunikat archiwalny

Stojak rowerowy ze starych pieców - oto zwycięski projekt

Internetowy plebiscyt rozstrzygnął wyniki konkursu na projekt stojaka rowerowego, który huta ArcelorMittal Poland wykona ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Internautom najbardziej spodobał się stojak wykonany przez Jakuba Szczygielskiego – prosty, funkcjonalny i nawiązujący do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic. Zwycięski projekt zdobył 6274 spośród aż 16867 głosów oddanych w głosowaniu na stronie internetowej jutrobezsmogu.pl. W plebiscytowej rywalizacji uczestniczyły trzy finałowe prace, wytypowane przez jury w pierwszym etapie konkursu, do którego zgłoszono blisko 200 projektów.

Stojak rowerowy ze starych pieców - oto zwycięski projekt
Fot. Jakub Szczygielski / ArcelorMittal Poland / materiały prasowe

Główna nagroda w konkursie „Drugie życie starych pieców” to realizacja zwycięskiego projektu stojaka rowerowego, którego egzemplarze zostaną zamontowane przy krakowskich szkołach i ulicach. Autor wybranego przez internautów projektu stojaka otrzyma również nagrodę finansową w wysokości 3000 złotych.

- Chciałem, by ten stojak wpisywał się w przestrzeń miejską Krakowa, a jego kształt był unikalny, niespotykany w innych miastach. Pomyślałem, że miejscem, które nieodłącznie kojarzy się z Krakowem są Sukiennice i to ich detal architektoniczny i wykończenie arkad zainspirowało mnie do zaproponowania takiej formy stojaka - mówi Jakub Szczygielski, autor zwycięskiego projektu.

Podkreśla, że starał się nadać stojakowi kształt, który będzie mocno kojarzony z Grodem Kraka, ale równocześnie będzie spełniał swoją funkcję – zapewni bezpieczne przymocowanie roweru w strategicznych miejscach: za przednie koło, ramę i tylne koło. - Bardzo się cieszę, że projekt się spodobał, a największą nagrodą będzie zobaczyć stojak wykonany według mojego pomysłu w przestrzeni miejskiej – dodaje.

W konkursie nagrody otrzymają również autorzy dwóch pozostałych, finałowych projektów, które brały udział w internetowym plebiscycie. Drugą pod względem liczby oddanych głosów była praca Agnieszki Paluszek, która otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych. Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 1000 złotych przypadła Martynie Krajewskiej. 

- Teraz trzymamy kciuki za mieszkańców Krakowa, którzy wymieniają stare piece zastępując je ekologicznymi źródłami ciepła. Tu rachunek jest prosty. Iim więcej pieców zostanie wymienionych, tym więcej będzie stali na produkcję stojaków rowerowych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza, który objął patronat nad konkursem. - Kraków na tle innych miast w Polsce jest liderem walki ze smogiem, a udział mieszkańców w tym procesie jest bardzo istotny i świadczy o ich dużym zaangażowaniu w walkę o czyste powietrze – dodaje.

Konkurs na projekt stojaka rowerowego „Drugie życie starych pieców” to kolejny element działań huty ArcelorMittal Poland na rzecz miejskiego programu ograniczania tzw. niskiej emisji, będącej głównym sprawcą powstawania smogu w Krakowie. Od kilku miesięcy mieszkańcy Krakowa, którzy wymieniają stare piece na ekologiczne źródła ciepła otrzymują od firmy bonusy pieniężne w wysokości 150 złotych. Aby otrzymać taki bonus, wystarczy wymienić stary piec w dofinansowaniem z Urzędu Miasta w Krakowie i zgłosić się do krakowskiej huty ze specjalnym zaświadczeniem z magistratu.

Pierwszy stojak wykonany ze stali odzyskanej z zebranych pieców zostanie zamontowany w Krakowie 24 października w Międzynarodowym Dniu Roweru.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także