Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Lucjan Rydel w Domu pod Krzyżem

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w środę, 4 lipca, o godz. 17.00 do Oddziału Teatralnego Dom pod Krzyżem na wernisaż wystawy „Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci”. Wystawa będzie czynna do 9 grudnia.

Fot. mhk.pl

Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety. Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą, wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności Rydla już po przeprowadzce na wieś. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Na ekspozycji prezentowane są między innymi: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, które stworzyły wielowątkową opowieść o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.

Wystawa jest wpisana w miejski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyzwolona_1918.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 4 lipca o godz. 17.00 w Domu pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21.  

Tego samego dnia o godz. 19.00 w Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus rozpocznie się „Spotkanie poświęcone Lucjanowi Rydlowi i jego rodzinie”. 

W programie m.in. pieśni do słów Lucjana Rydla w wykonaniu Magdaleny Rydel (sopran) oraz Pawła Rydla (fortepian); Zarys dziejów rodu Rydlów wygłosi Maciej Rydel; Kilka fotografii i garść refleksji o Lucjanie Rydlu – Jan Rydel i Piotr Szmigielski.

W dniach 5-6 lipca, w Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, odbędzie się konferencja „Lucjan Rydel – w setną rocznicę śmierci współorganizowana z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie”.

Więcej informacji na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-27
Data aktualizacji: 2018-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź