„Wawel o zmierzchu” po raz jedenasty!
Program 11. Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu" łączy polskie motywy historyczne, takie jak barokowe utwory Bartłomieja Pękiela, ze współczesnymi dziełami mistrzów i młodych twórców. Jednym z nich jest Paweł Malinowski, student Akademii Muzycznej w Krakowie, którego utwór po raz pierwszy zabrzmi na koncercie inauguracyjnym. Na zakończenie festiwalu, który trwa od 7 lipca do 25 sierpnia, wystąpi pianista Szymon Nehring z Orkiestrą CORda Cracovia pod batutą Marka Mosia. Przez dwa letnie miesiące na wawelskich dziedzińcach będzie można posłuchać muzyki zarówno polskich kompozytorów jak i najlepszych twórców europejskich.
„Wawel o zmierzchu” to letni festiwal plenerowy. Miejscem koncertów będą rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: arkadowy i Batorego, na których zabrzmi muzyka ukazywana w dialogu tradycji i nowoczesności. Równolegle z szeroko pojętą klasyką muzyczną nastąpią wykonania utworów współczesnych.
W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent zostanie położony na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki), przedstawianą w szerokim kontekście europejskiej kultury.
Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpią utalentowani muzycy: dwoje solistów-instrumentalistów – flecistka Natalia Jarząbek i pianista Radosław Goździkowski oraz dwoje dyrygentów – Justyna Kwarcińska i Bartosz Staniszewski, w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Kilar, Penderecki).
„Artystami” koncertów są także wawelskie dziedzińce rozbrzmiewające muzyką zegarów i śpiewem ptaków. Letni, plenerowy festiwal „Wawel o zmierzchu” łączy muzykę z historycznym miejscem, dzięki czemu uzyskuje wyrazisty charakter i wyjątkową oprawę.