Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzypokoleniowy chór śpiewa i integruje

Około 70 członków liczy międzypokoleniowy chór gospel, który powstał w ramach miejskiego konkursu „Działajmy razem”. W połowie składa się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 39, a w połowie z seniorów udzielających się w zespole Gospel Senior. – Od słowa do słowa, tak zaczęła się nasza wspólna przygoda – mówi Janina Woźniak z Krakowskiego Centrum Seniora. – Dyrygentki obu chórów doszły do wniosku, że seniorzy mogliby nauczyć młodzież śpiewania pieśni gospel, a wspólne próby i występy to świetny sposób na integrację młodzieży i osób starszych.

Fot. sp39krakow.pl

W inicjatywę zaangażowali się uczniowie klas gimnazjalnych (drugiej i trzeciej), które uczyły się w roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 39 im. Bartosza Głowackiego. W tej podstawówce od wielu lat działa chór szkolny, w którym śpiewają kolejne roczniki uczniów. Tradycje śpiewacze są tam więc bardzo silne. Chór uświetnia nie tylko szkolne uroczystości, ale ma też na swoim koncie sukcesy konkursowe na terenie Małopolski. – Tamtejszy chór prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Uczniowie wykonują głównie pieśni patriotyczne i ludowe, w tym utwory poświęcone patronowi szkoły Bartoszowi Głowackiemu. Niedawno opiekę nad chórem objęła nowa dyrygentka. Chciała wprowadzić jakąś nowość i bardzo spodobał jej się pomysł rozszerzenia repertuaru o kanon muzyki gospel. Uczniowie przyjęli to z entuzjazmem i rozpoczęły się pierwsze próby – opowiada Janina Woźniak.

Oba chóry ćwiczyły najpierw osobno, pod batutą swoich dyrygentek. Na pierwszej wspólnej próbie młodzież i seniorzy spotkali się w czerwcu w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Nowej Hucie. – Atmosfera była znakomita, seniorzy szybko nawiązali kontakt z młodzieżą, wszystkim dopisywały humory – mówi Janina Woźniak. Pierwszy publiczny występ dali 21 czerwca w Szkole Podstawowej nr 39 na zakończenie roku dla klas gimnazjalnych. W planach mają dalsze wspólne koncerty, a szkolna dyrygentka planuje, by do śpiewania w międzypokoleniowym chórze zachęcić także uczniów klasy VII.

Konkurs na działania międzypokoleniowe „Działajmy razem” odbywa się w Krakowie od kilku lat. Ma na celu integrację uczniów i osób starszych oraz wyłonienie i rozpropagowanie najciekawszych projektów szkół i placówek dotyczących uczniowskich przedsięwzięć realizowanych we współpracy z osobami powyżej 60. roku życia. Zwycięzców wyłania konkursowe jury, w skład którego wchodzą: zastępca prezydenta Krakowa ds. pomocy społecznej, kultury i promocji miasta jako przewodniczący, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, po jednym przedstawicielu z Biura MOWIS i Wydziału Edukacji, jeden przedstawiciel Rady Krakowskich Seniorów oraz jeden przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-06
Data aktualizacji: 2018-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź