Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Wioska olimpijska” zakończona

Trzy dni temu zakończyła się „Wioska olimpijska” organizowana przez Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile. Dla najlepszych laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy spędzili intensywny tydzień na seminariach, wykładach i poznawaniu kulturowego życia Krakowa, rozstanie z prowadzącymi zajęcia, nowymi przyjaciółmi i naszym miastem nie było łatwe.

Fot. materiały prasowe

W „Wiosce olimpijskiej” udział wzięło 24 uczniów i uczennic, będących laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Atrakcji zarówno naukowych jak i kulturalnych nie brakowało - wieczór otwierający wydarzenie odbył się w Dworku Białoprądnickim a uświetnił go fascynujący, osobisty wykład klasycysty dr hab. Krzysztofa Bielawskiego, a następnie uroczysta kolacja. W trakcie ceremonii otwarcia z ramienia miasta Krakowa dalszych sukcesów życzyły stypendystom dyrektor Wydziału Edukacji Anna Korfel-Jasińska i radna Teodozja Maliszewska.

Kolejny dzień obfitował w tematykę związaną z architekturą i historią sztuki - uczestnicy zwiedzali bowiem Stare Miasto w Krakowie. Stypendyści rozpoczęli spacer od oprowadzania po domu Mehoffera, za które odpowiedzialna była absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Natalia Bukowska, a następnie, dzielnie pokonując deszcz, przeszli Plantami i ulicą Kanoniczą w kierunku Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Nieszablonowe zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach zafundował uczniom Aleksander Musiał z Uniwersytetu w Princeton, który wychodząc od tradycyjnej narodowo-wyzwoleńczej narracji, często towarzyszącej interpretacji tamtejszych arcydzieł, zachęcił licealistów do spojrzenia na zbiory muzeum pod kątem manifestacji estetycznej kategorii ekscesu i pytania, jakie potencjalne perspektywy  interpretacyjne takie spojrzenie otwiera.  

W trakcie kolejnych dni licealiści uczestniczyli w dwóch wybranych przez siebie seminariach prowadzonych przez członków Collegium Invisibile, między innymi w warsztatach dotyczących projektowania i wprowadzania na rynek nowych leków, współczesnej literatury angielskiej, wprowadzenia do filozofii i historii mediów, z zakresu teorii sztuki - o problemie iluzji w sztuce i ikonoklazmie, czy też neuropsychologicznym seminarium na temat świadomości. Organizatorzy zgodnie podkreślają, że prowadzenie zajęć dla młodych ludzi pełnych pasji, zapału, i gotowości do dyskusji było czystą przyjemnością i - przy okazji - świetną zabawą.

– To grupa niezwykle błyskotliwych, dojrzałych osób o nieprzeciętnej wiedzy i - co więcej - z ciągłym apetytem na poszerzanie jej – mówi Dominika Radziun z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. – Miałam rewelacyjną grupę, która potrafiła patrzeć na literaturę angielską krytycznie, dociekliwie i jednocześnie ze świadomością tego, jak odczytywanie tekstu zakorzenione jest często w indywidualnej wrażliwości – dodaje Aleksandra Majak z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uczestnicy również nie stronią od komplementów. – Wioska pozwoliła mi na poznanie niesamowitych ludzi, którzy zarazili mnie nie tylko pozytywną energią, ale także swoimi pasjami. To było osiem dni ciężkiej pracy, ale i dobrej zabawy – mówi Alicja Sobiepańska, laureatka Olimpiady Artystycznej. Maria Kamińska, finalistka zarówno Olimpiady Literatury i Języka Polskiego jaki i Olimpiady Filozoficznej, podkreśla z kolei, że zajęcia były dla niej „pierwszym stricte akademickim doświadczeniem i okazją do rozwijania uważnego słuchania i krytycznego myślenia”.

Prócz porannych konwersatoriów i prezentacji własnych referatów przez samych licealistów, w trakcie „Wioski Olimpijskiej” odbyło się też pięć wykładów gościnnych. Cyklowi spotkań z zaproszonymi profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego towarzyszyło przewodnie pytanie o to, czym jest genius loci Krakowa. Odpowiedzi na nie szukał dr Rafał Szmytka podczas wykładu z zakresu historii środowiskowej, dr hab. Dorota Kozicka, prowadząc żywą dyskusję o krakowskiej szkole krytyki literackiej, dr inż. Michał Krupiński, snując rewelacyjną opowieść o związkach Krakowa z fizyką cząsteczek czy też, na koniec, prof. Elwira Buszewicz, dzieląc się swoim spojrzeniem na Kraków w zwierciadle literatury staropolskiej. „Niesamowicie inspirujące doświadczenie. A wszystko to w malowniczym Krakowie! – mówi o warsztatach i wykładach Ania Krawczyk, laureatka Olimpiady Chemicznej.

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i współfinansowane ze środków Działu Promocji Miasta Krakowa, spółek zrzeszonych w Krakowskim Holdingu Komunalnym, oraz Fundacji Bratniak.

img_3750.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4003.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4045.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4326.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4557.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4792.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
img_4902.jpg-wioska olimpijska
Wioska olimpijska materiały prasowe
grupa05  ix jpeg - kopia.jpg
materiały prasowe
img_3730.jpg
materiały prasowe
img_4078.jpg
materiały prasowe
img_4373.jpg
materiały prasowe
img_4843.jpg
materiały prasowe
img_3750.jpg-wioska olimpijska
img_4003.jpg-wioska olimpijska
img_4045.jpg-wioska olimpijska
img_4326.jpg-wioska olimpijska
img_4557.jpg-wioska olimpijska
img_4792.jpg-wioska olimpijska
img_4902.jpg-wioska olimpijska
grupa05  ix jpeg - kopia.jpg
img_3730.jpg
img_4078.jpg
img_4373.jpg
img_4843.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-05
Data aktualizacji: 2018-09-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź