Komunikat archiwalny

Urodziny Mistrza Pendereckiego

U progu nowego sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera cały ciąg  zdarzeń mających na celu uświetnienie 85. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, a zarazem jej niegdysiejszego dyrektora artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego. W najbliższą sobotę, 15 września o godz. 19.30 w kościele pw. świętej Katarzyny wykonane zostanie słynne „Credo” Pendereckiego. Orkiestrę, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam kompozytor; w partiach solowych wystąpią: Iwona Hossa i Karolina Sikora (sopran I i II), Małgorzata Pańko-Edery (alt), Adam Zdunikowski (tenor) oraz Piotr Nowacki (bas).

Urodziny Mistrza Pendereckiego
Fot. Bruno Fidrych

W lipcu tego roku minęło 20 lat, odkąd dzieło to zabrzmiało po raz pierwszy. Ukończone 4 lipca 1998 roku już 11 lipca wykonane zostało w ramach Oregon Bach Festival pod dyrekcją Helmutha Rillinga. Łaciński tekst „Credo” dopełniony został szeregiem cytatów z liturgii Wielkiego Tygodnia oraz wielkopostnych polskich pieśni, takich jak „Ludu mój lud” czy „Któryś za nas cierpiał rany”. W monumentalnym dziele zawarty jest także cytat psalmu protestanckiego „Aus tiefer Not”, będącego niemiecką wersją psalmu „De profundis”. Za sprawą doboru materiału tekstowego utwór nabiera zatem ekumenicznego przesłania, a wyznanie wiary jednoczy kościół Wschodu i Zachodu, odwołując się do Boga ponad różnymi formami celebracji jego istnienia.

Koncert w kościele świętej Katarzyny powtórzony zostanie w tym samym składzie wykonawczym już 20 września w kościele Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu, w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Solistów oraz zespoły Filharmonii Krakowskiej, przygotowane przez Macieja Tworka, Teresę Majkę-Pacanek i Lidię Matynian poprowadzi ponownie maestro Krzysztof Penderecki. Następne wydarzenia w ramach obchodów jubileuszu 85. urodzin kompozytora odbędą się już po oficjalnej inauguracji 74. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej, jaka nastąpi w piątek, 5 października.

Tagi: muzyka, koncert

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także