Komunikat archiwalny

Modernizacja torowiska do Bronowic – punkt informacyjny oraz infolinia

W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa z firmą ZUE na modernizację torowiska tramwajowego do Bronowic. Wykonawca remontu na zlecenie ZIKiT-u uruchomił specjalny punkt informacyjny na ul. Urzędniczej, gdzie w godz. od 8 do 16 można uzyskać informacje na temat planowanej przebudowy ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Mieszkańcy mogą skorzystać także ze specjalnej infolinii dostępnej pod numerem telefonu 515 078 499.

Modernizacja torowiska do Bronowic – punkt informacyjny oraz infolinia
Fot. ZIKiT

Prace remontowe będą prowadzone przez okres 12 miesięcy. Wkrótce poznamy szczegółowy harmonogram prac oraz przebieg zastępczej komunikacji autobusowej.

Na modernizację torowiska do Bronowic miasto przeznaczyło prawie 77 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, współfinansowanego ze środków UE w ramach działania 6.1 – Rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020. W jej ramach pojawi się nowy układ drogowy i torowy na odcinku od skrzyżowania alei Mickiewicza i Słowackiego z ulicą Królewską. Zostanie wykonane odwodnienie, oświetlenie, sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej oraz automaty do zakupu biletów.

W trakcie prac zmodernizowana zostanie tarcza skrzyżowania ulic: al. Mickiewicza, al. Słowackiego, Karmelickiej, Królewskiej oraz cały ciąg drogowo-torowy ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej wraz z pętlą w Bronowicach. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, piesi nowe chodniki, a rowerzyści drogę dla rowerów.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest niezwykle ważna, ze względu na to, że to torowisko przeszło gruntowny remont ponad 20 lat temu. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach, a tramwaje poruszać się z odpowiednią prędkością.

– Mieszkańcy Krakowa zyskają całkowicie nową przestrzeń publiczną. Wymienimy zużyte torowisko, gruntownie przebudujemy ulice dla kierowców oraz chodniki dla pieszych. Nie zapomnieliśmy również o rowerzystach, w ramach inwestycji zostanie wybudowana droga dla rowerów – mówi Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury.

Modernizacja linii tramwajowej do Bronowic spowoduje zawieszenie kursów tramwajów na odcinku od teatru Bagatela aż do Bronowic Małych. Zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza, która będzie poprowadzona po alternatywnych ciągach bliskich modernizowanym ulicom.

W założeniach autobusy w kierunku Bronowic będą kierowały się na ul. Kazimierza Wielkiego, następnie ulicą Smoluchowskiego, potem ulicami Lea, Młodej Polski, po czym ulicami Jadwigi z Łobzowa i Rydla, aż do skrzyżowania z ulicą Bronowicką. Ostateczny projekt zmian w organizacji ruchu nadal jest opracowywany.

Przy organizacji autobusowej komunikacji zastępczej głównym założeniem jest dobro pasażerów. Prawdopodobnie autobusy będą odjeżdżać z częstotliwością co dwie minuty, dzięki czemu zapewniona zostanie sprawna komunikacja zastępcza na modernizowanym odcinku.

Inwestycja potrwa 12 miesięcy, przy założeniu, że po dziesięciu miesiącach kursy tramwajów zostaną wznowione. Modernizacja zdecydowanie poprawi komfort osób podróżujących z centrum miasta do Bronowic. Zyskają kierowcy, piesi oraz fani jednośladów, których z roku na rok jest coraz więcej. Powstaną nowe zatoki parkingowe dla pojazdów, komfortowe chodniki dla pieszych, drogi dla rowerzystów. Zostanie nasadzona zieleń, posadzonych zostanie prawie tysiąc drzew i krzewów.

 

Tagi: ZIKiT, tramwaj

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także