Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gala Halliwick, czyli pływackie mistrzostwa osób niepełnosprawnych

W najbliższą sobotę, 22 września, w godz. 10.00 – 16.00, na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie odbędzie się IV Międzynarodowa Gala Halliwick – zawody pływackie dla osób z niepełnosprawnościami. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Aleksander Tyka.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Pływania i Terapii w Wodzie „Halliwick Polska” z siedzibą w Krakowie, we współpracy i pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Halliwick. W IV Międzynarodowej Gali Halliwick weźmie udział 75 pływaków z siedmiu krajów – Chorwacji, Danii, Irlandii, Malty, Słowenii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. W biało-czerwonych barwach startuje 20 zawodników z Krakowa, Olsztyna, Raciborza, Rzeszowa i Wadowic.

IV Międzynarodowa Gala Halliwick to wydarzenie bez precedensu w Polsce – w naszym mieście organizowane były już I Krakowska Gala Halliwick w 2015 roku i dwie Narodowe Gale Halliwick w latach 2016 i 2017, w ścisłej współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego.

Głównym celem wydarzenia jest promocja pływania osób z niepełnosprawnościami w aspekcie sportowym i prozdrowotnym a w szczególności społecznym. Poprzez organizację tego typu wydarzeń Stowarzyszenie „Halliwick Polska” promuje aktywny udział osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.

Zasada konkurencji z handicapem czasowym różni się od zwyczajowych zasad zawodów pływackich dla osób z niepełnosprawnościami – nie dzieli pływaków według ich niepełnosprawności ani według wieku. Konkurs odbywa się z opóźnionego startu, „a time handicap”. W danym biegu pływak z najdłuższym czasem zgłoszonym startuje pierwszy. Drugiemu zawodnikowi w tym biegu jest przypisany handicap czasowy, który jest równy różnicy czasów zgłoszonych pomiędzy nim a pierwszym zawodnikiem. Dzięki temu wszyscy startujący w danym biegu mają szansę ukończenia go w tym samym momencie - oczywiście w przypadku gdy pływają tak szybko, jak tego oczekiwano.

Zwycięzcą biegu jest ten zawodnik, który najbardziej poprawił swój czas. Czasy zgłaszane na formularzach zgłoszeniowych są stosowane do obliczania i tworzenia grup startowych, powinny być zawsze osobistym najlepszym czasem uzyskanym na ostatnim treningu. Konkurencje rozgrywane są na dystansach: 25m, 50m, 100m. Sztafety: 4x25 m i 4x50 m. Styl pływania nie jest określony – zawodnicy pływają swoim własnym stylem, można rozpocząć dystans na plecach a ukończyć stylem piersiowym. Dopuszczalny jest start ze słupka, z brzegu lub z wody. W przypadku osób niedowidzących i niewidomych istnieje możliwość pilotowania pływaka w wodzie.

Istnieje także możliwość pokonania dystansu z dodatkowym, nie mającym charakteru wypornościowego, akcesorium pływackim np. płetwami oraz stworzenia sztafety międzyklubowej lub z grupy indywidualnych zawodników.

Podczas startu z handicapem czasowym panuje całkowita cisza aż do momentu gdy ostatni zawodnik znajdzie się w wodzie – wówczas rozpoczyna się dopingowanie zawodników.

Dzień Gali 2018 - program [pdf]

 

 

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-17
Data aktualizacji: 2018-09-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź