Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niepełnosprawni mistrzowie Bocci będą rywalizować w Krakowie

Ponad czterdziestu zawodników z kilkunastu województw, w tym reprezentacja Polski, weźmie udział w Turnieju Eliminacyjnym do Mistrzostw Polski w Bocci, który jest rozgrywany od 28 do 29 września w hali sportowej KS „Orzeł” przy ulicy Niebieskiej 2. Boccia to najpowszechniejszy w Polsce sport adaptowany dla osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Polski Związek Bocci

Zawody organizuje Polski Związek Bocci we współpracy z Fundacją „Szkoła bez Barier” na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami w Krakowie. Partnerami wydarzenia są Miasto Kraków i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otwarcie zawodów odbyło się w piątek, 28 września o godz. 12.30 w hali sportowej KS „Orzeł”, ul. Niebieska 2.

W Krakowie zawody Bocci odbywają się po raz pierwszy. To doskonała okazja do promocji aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami, dlatego zawodom mistrzowskim towarzyszyć będą zawody integracyjne z udziałem mieszkańców Krakowa i okolic.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie polskaboccia.pl, www.facebook.com/bocciapolska.

Boccia jest sportem paraolimpijskim dla grupy Sportowców Wymagających Wysokiego Wsparcia – poruszających się na wózkach – z zaburzeniami centralnego układu nerwowego - Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, zanikami mięśniowymi. W Polsce na takie schorzenia cierpi około 35.000 osób. Boccia to gra ofensywno-defensywna z dwiema stronami, rozgrywana indywidualnie, w parach lub drużynach, w określonej liczbie rund. Celem rywalizacji jest zdobycie jak największej liczby punktów, umieszczając zestaw niebieskich lub czerwonych niewielkich bil wypełnionych granulatem najbliżej celu – białej bili. Bile na boisku umieszcza się poprzez wyrzucenie, kopnięcie lub przy pomocy sprzętu wspomagającego, tzw. rampy. Zawodnicy biorą udział w grze siedząc. W określonych grupach zawodnikowi towarzyszy asystent.

Boccia posiada duże walory sportowo-rehabilitacyjne. Poza kształtowaniem sprawności psycho-motorycznej daje możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej. Stała się najszerzej w Polsce spopularyzowaną paraolimpijską dyscypliną sportu osób niepełnosprawnych. Od 2010 roku funkcjonuje system Mistrzostw Polski finansowany ze środków publicznych. W 2018 roku zostaną rozegrane cztery turnieje Polskiej Ligi Bocci (Konopiska, Zielona Góra, Kraków, Wagrowiec) i finał Mistrzostw Polski w Zamościu.

Boccia w Polsce z racji swoich licznych walorów, atrakcyjności a przede wszystkim niewielkich nakładów na rozwój stała się  bardzo popularnym narzędziem terapeutycznym. W takiej formie jest stosowana w ponad 250 ośrodkach - centrach rehabilitacji, ośrodkach szkolno-wychowawczych, stowarzyszeniach, klubach sportowych, fundacjach, szkołach.

Polski Związek Bocci jest pierwszym w Polsce całkowicie samodzielnym i niezależnym związkiem sportu paraolimpijskiego. Zrzesza 23 ośrodki Bocci w całej Polsce,  promuje Boccię, dystrybuuje materiały szkoleniowe, prowadzi szkolenia instruktorskie, sędziowskie i klasyfikacji medycznej oraz koordynuje krajowy system rozgrywek Bocci wyczynowej i integracyjnej. Odpowiada za przygotowania reprezentacji narodowej do zawodów międzynarodowych, w tym Igrzysk paraolimpijskich.

Zadaniami szkoleniowymi na poziomie paraolimpijskim i integracyjnym objętych jest ok. 250 osób. Ok. 220 zawodników startuje w Polskiej Lidze Bocci w grupie paraolimpijskiej i integracyjnej. Uprawnienia „Instruktora Bocci” uzyskało ok. 200 instruktorów. Uprawnienia sędziego Bocci uzyskało ok.200 osób. Aktywnych dzisiaj jest ok. 25% z nich.

Obecnie „Polska Boccia” ma ponad 120 zawodników sklasyfikowanych medycznie: w tym 15 z klasyfikacją międzynarodową.

Od 2010 roku reprezentacja Polski startuje w zawodach międzynarodowych różnych rang, włącznie z ME i MŚ i World Open.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-29
Data aktualizacji: 2018-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź