Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wybory samorządowe coraz bliżej

W niedzielę, 21 października odbędą się wybory Prezydenta Miasta Krakowa, do Rady Miasta Krakowa, do Sejmiku Województwa małopolskiego, a 2 grudnia do Rad Dzielnic Miasta Krakowa. Aby wziąć udział w głosowaniu – należy figurować w rejestrze wyborców Gminy Miejskiej Kraków.

Fot. Magiczny Kraków

W rejestrze wyborców ujęte są osoby zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa (wpisane „z urzędu”) oraz osoby, które stale zamieszkują na terenie Miasta, nie mają jednak w nim zameldowania na pobyt stały – takiego wpisu dokonuje się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców składa się w formie pisemnej w siedzibie urzędu właściwej dla miejsca stałego zamieszkania, od poniedziałku do piątku w godz. 7:40-18:00.

  • dla Dzielnic I–VII (Śródmieście, Krowodrza): w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych UMK, Al. Powstania Warszawskiego 10;
  • dla Dzielnic VIII–XIII (Podgórze): w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych UMK, ul. Wielicka 28a;
  • dla Dzielnic XIV–XVIII (Nowa Huta): W Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych UMK, os. Zgody 2.

Do wniosku należy załączyć:

  • kserokopię ważnego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość;
  • pisemną deklarację, w której podajemy informację o posiadanym obywatelstwie oraz adres stałego zamieszkania na terenie Krakowa;
  • dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkania.

W przypadku braku dokumentów potwierdzających fakt zamieszkiwania pod adresem wpisania do rejestru lub wątpliwości co do tego faktu, pracownik urzędu może dokonać weryfikacji, czy spełniamy warunki stałego zamieszkiwania. W takiej sytuacji, konieczna może się okazać np. wizja w miejscu naszego zamieszkania, czy wywiad przeprowadzony z naszymi sąsiadami.

Nie zwlekajmy ze złożeniem wniosku o dopisanie do rejestru wyborców, organ gminy ma bowiem 3 dni na weryfikację wniosku i wydanie stosownej decyzji. Jeżeli zrobimy to zbyt późno, może okazać się, że nie zostaniemy dopisani do rejestru na czas i nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu w Krakowie.

W wyborach głosować mogą obywatele polscy i obywatele Unii Europejskiej, pod warunkiem, że są ujęci w rejestrze wyborców Gminy Miejskiej Kraków.

Obywatele polscy mogą głosować i kandydować w wyborach do Rady Miasta Krakowa, Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Krakowa.

Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi mogą głosować i kandydować w wyborach do Rady Miasta Krakowa oraz głosować w wyborach Prezydenta Krakowa. Nie posiadają praw wybieralności i wybierania, czyli nie mogą kandydować i głosować w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wszelkie niezbędne formularze i szczegółowe informacje dotyczące wpisania do stałego rejestru wyborców dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych. Zadanie to będzie realizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Stachowicza 18.

Zapisy będą przyjmowane w poniższych terminach:

  • od poniedziałku, 15 października, do piątku, 19 października, w godz. 8.00-15.00 pod numerami telefonów 12 616 51 16, 12 616 51 91,
  • w sobotę, 20 października, w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu 12 616 51 91,
  • w dniu wyborów, 21 października, w godz. 7.00-21.00 pod numerami telefonów: 12 616 51 46, 12 616 50 75.
pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-03
Data aktualizacji: 2018-10-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź