Twórcza niedziela z Norwidem
Poetycką jesień w Krakowie zainaugurował 6 października festiwal poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida – 24. Dni Norwidowskie. W programie m.in. spacer śladami poety, warsztaty pisania, recytacje i prezentacja cyfrowej adaptacji listów artysty. Organizatorem wydarzeń jest nowohucki Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Festiwal rozpoczął się warsztatem kreatywnego pisania z Loesje, inspirowanym twórczością Cypriana Kamila Norwida (6 października, godz. 14.30, os. Górali 5). Wieczorem, o godz. 18, odbyła się prezentacja cyfrowej adaptacji listów Norwida w wykonaniu kolektywu Rabarbar – pod hasłem „Proszę także nie szukać rzeczy ważnych”. Zwieńczeniem pierwszego dnia były mistrzowskie improwizacje, czyli koncert muzyki improwizowanej z poezją w tle. Wystąpili: Karolina Niemiec-Gustkiewicz (recytacje), Martyna Zakrzewska (fortepian), Jakub Gucik (wiolonczela). Koncert rozpoczął się o godz. 19.00.
Dziś, w niedzielę festiwal przeniesie się do Mogiły – tę dawną podkrakowską wieś Norwid odwiedził przy okazji wizyty w Krakowie w 1842 roku. Był wówczas na kopcu Wandy i w klasztorze oo. Cystersów, gdzie obejrzał cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza. Zafascynowany przeszłością miejsca, napisał dwa dramaty misteryjne: „Wandę” i „Krakusa”. Z Krakowa udał się do Drezna i nigdy już nie powrócił do ojczyzny. Podczas spaceru jego śladami, który rozpocznie o godz. 10.00 na dziedzińcu opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11), będzie można zastanowić się, co w krajobrazie przetrwało z tamtych czasów. Uczestników poprowadzi literaturoznawczyni i historyczka sztuki Anna Grochowska (wstęp wolny, obowiązują zapisy, zgłoszenia do 4 października na adres: j.klas@okn.edu.pl).
24. Dni Norwidowskie zakończy recytacja wierszy Norwida w interpretacji Doroty Segdy, znakomitej aktorki, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i miłośniczki twórczości Norwida. Będzie można ich posłuchać o godz. 19.00 w kapitularzu opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11). To tam wiszą obrazy M. Stachowicza, które miały zainspirować Norwida do napisania dramatu.
Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne, jedynie na warsztaty kreatywnego pisania oraz spacer obowiązują zapisy.