Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto rozwija system car sharingu

Gmina Miejska Kraków oraz krakowska spółka GO+EAuto podpisały porozumienie, na mocy którego zintensyfikowane zostaną realne działania na rzecz przystosowania stolicy Małopolski do car sharingu i upowszechnienia samochodów elektrycznych.

Fot. Bogusław Świerzowski

Jak zaznaczają przedstawiciele GO+EAuto, aby efektywnie wdrożyć car sharing (właściwie EV sharing) niezbędne jest stworzenie infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Oznacza to w pierwszym kroku znaczące inwestycje i rozbudowanie sieci stacji ładowania. GO+EAuto planuje w przeciągu dwóch lat uruchomienie, na terenie całego kraju, nawet 250 stacji ładowania. Do tej pory polska firma uruchomiła już ogólnodostępną stację ładowania np. przy ul. Siewnej w Krakowie i kończy procedury mające na celu uruchomienie kolejnych lokalizacji w gminie Zielonki i przy ulicy Praskiej w Krakowie.

Do końca bieżącego roku w pierwszym w Polsce Centrum Samochodów Elektrycznych w Modlnicy GO+EAuto udostępni użytkownikom 12 szybkich stacji ładowania DC. Co ważne, technologia i oprogramowanie do zarządzania całą siecią stacji powstały w Polsce z inicjatywy firmy GO+EAuto, która w swojej flocie ma już ponad 40 aut elektrycznych gotowych do car sharingu. Oprogramowanie do obsługi stacji ładowania ma być też jak najbardziej intuicyjne dla użytkowników oraz dostosowane do najnowszych trendów technologicznych. GO+EAuto zapewnia obsługę przy użyciu modułów RFID i smartfona.

Porozumienie podpisane przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezesa zarządu GO+EAuto Dawida Srokę pozwoli miastu na jeszcze efektywniejszą walkę ze smogiem. Zwłaszcza w centrum, gdzie samochody zeroemisyjne zaczną wypierać spalinowe, co jest już ogólnoświatowym trendem w krajach najbardziej rozwiniętych. To także krok w celu dostosowania się do przyjętej przez Sejm i Senat ustawy o elektromobilności, która nakłada obowiązek na gminy powyżej 300 tys. mieszkańców wprowadzenia szeregu udogodnień dla użytkowników aut elektrycznych.

 

Współpraca z GO+EAuto  to także realizacja miejskiej polityki transportowej przyjętej przed dwoma laty. W jej ramach propagowane ma być korzystanie z pojazdów elektrycznych. W najbliższym czasie zostanie opracowana dokładna strategia lokalizacji stacji ładowania wraz z konkretnym harmonogramem. Obie strony chcą jak najszybszej realizacji projektu, aby w możliwie krótkim czasie uruchomić kolejny etap inwestycji, jakim będzie wprowadzenie wspominanej usługi car sharingu pojazdów elektrycznych, która może znacząco zrewolucjonizować transport miejski. Przy okazji Kraków prawdopodobnie będzie wzorem dla innych dużych aglomeracji, które ułatwienia dla EV będą musiały wprowadzić w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Władze Krakowa zdecydowały się na współpracę z GO+EAuto, ponieważ to lider swojej branży w dziedzinie zarządzania, instalacji oraz serwisu stacji ładowania aut elektrycznych (jest oficjalnym partnerem m.in. takich producentów jak GARO czy SETEC Power).

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-20
Data aktualizacji: 2018-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź