Nasze Miasto rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Twój głos ma moc! Już dziś wybory uzupełniające do Senatu

Już dzisiaj w Krakowie odbywają się wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 33 – obejmującym dziesięć dzielnic w mieście. Lokale wyborcze są czynne do godz. 21.00. Sprawdź, czy jesteś zameldowany lub stale zamieszkujesz dzielnice: pierwszą bądź od piątej do trzynastej. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na ten temat i wzięcia udziału w głosowaniu.

Wybory uzupełniające do Senatu
Fot.krakow.pl

Według stanu na 9 marca, 303 772 wyborców uprawnionych jest do głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu.

Wybory odbywają się w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze. Zarządzenie prezydenta RP w tej sprawie jest spowodowane wygaśnięciem mandatu senatorskiego w jednym z okręgów wyborczych po rezygnacji senatora Bogdana Klicha, który został chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie.

Dzięki wsparciu parlamentarzystów reprezentujących Kraków w Sejmie i Senacie inicjatywy podejmowane przez miasto mogą być realizowane w efektywny sposób i służyć poprawie jakości życia mieszkańców całego regionu w perspektywie wieloletniej.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

Kto może głosować?

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:

  • w Centralnym Rejestrze Wyborców ujęty jest w stałym obwodzie głosowania na terenie okręgu wyborczego do Senatu numer 33 (dzielnice I, V-XIII miasta Krakowa)
  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu
  • nie jest ubezwłasnowolniony
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki jest Twój okręg wyborczy do Senatu, skorzystaj z usługi Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

W wyborach uzupełniających do Senatu zagłosować mogą wyłącznie wyborcy stale zamieszkali na terenie okręgu 33 (dzielnice I oraz od V do XIII miasta Krakowa). Jeśli nie mieszkasz na stałe w którejś ze wskazanych dzielnic – nie będziesz mógł wziąć udziału w tych wyborach.

Jeśli nie jesteś pewny jaki jest Twój adres stałego zamieszkania w Centralnym Rejestrze Wyborców lub nie wiesz, czy możesz wziąć udział w wyborach uzupełniających do Senatu, skorzystaj z usługi Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dzięki tej usłudze dowiesz się, czy możesz głosować dzisiaj, 16 marca oraz poznasz numer swojej obwodowej komisji wyborczej i jej siedzibę.

Do 13 marca można było złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania. Te możliwości dotyczyły wyłącznie wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego nr 33 (dzielnica I oraz od V do XIII).

Transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy są przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami:

  • 16 marca (w dniu wyborów) w godzinach 7.00–21.00

pod numerami telefonów 12 323 32 40 oraz 12 616 50 76.

Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych.

Szczegółowe informacje o wyborach uzupełniających są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.


Materiały wyborcze – sprawdź jakie obowiązują zasady

Tablice reklamowe i urządzenia reklamowe zawierające informacje stanowiące materiały wyborcze, które promują osobę lub przedsięwzięcie, powinny być usytuowane zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w uchwale krajobrazowej (uchwała nr XXXVI/908/20 Rady Miasta Krakowa z 26 lutego 2020 r. w sprawie ustalenia „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”). Więcej szczegółów i informacji na stronie Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-01-22
Data aktualizacji: 2025-03-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź