Komunikat archiwalny

Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych

W czwartek, 18 października, spółka Smart City Polska na placu Na Groblach oddała do użytku pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa. Jest to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Tym samym realizowane są zapisy porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych i systemu car sharing z 13 lipca 2017 r. między Gminą Miejską Kraków a Smart City Polska Sp. z o.o.

Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych
Fot. Smart City Polska

- Każdy mieszkaniec, który jest posiadaczem samochodu elektrycznego, będzie mógł ładować swój samochód na tego typu stacji. Chcemy, by e-mobilność w Krakowie się rozwijała, a miasto było w przyszłości liderem tej branży w Polsce – powiedział Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. inwestycji i infrastruktury.

Do końca 2018 r., planowane jest oddanie kolejnych 24 stacji ładowania. Jeszcze w październiku rozpoczną się prace montażowe w lokalizacjach przy ul. Rajskiej i ul. Radziwiłłowskiej.

Stacje ładowania, funkcjonujące pod brandem Altilium dostępne będą dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych, a ich obsługa, w tym płatność, odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej.


Stacje Altilium wyposażone są w kable ładowania celem ułatwienia użytkowania i zwiększenia komfortu użytkownika. Korzystający ze stacji nie będzie miał potrzeby posiadania własnych kabli. Złącza kablowe wykonano zgodnie ze standardem europejskim, wyposażając je we wtyki typu 2 (Mennekes). W zależności od lokalizacji stacje występować będą w dwóch wariantach 2X22 KW lub 1X44 KW. Stacje jednostanowiskowe o mocy 44 KW umiejscawiane są w lokalizacjach o dużym deficycie miejsc postojowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rady Dzielnicy I.

By zachęcić użytkowników pojazdów elektrycznych, w pierwszym tygodniu, ładowanie na stacjach Altilium odbywać się będzie za darmo. W planach spółki pozostaje uruchomienie systemu wynajmu krótkoterminowego samochodów elektrycznych, dostępne po uzyskaniu odpowiednio rozbudowanej infrastruktury ładowania pojazdów, minimum 15 stacji ładowania.

Do końca 2019 r., spółka planuje uzupełnienie systemu stacji ładowania na terenie Krakowa o dalsze stacje, osiągając tym samym ilość dwustu punktów ładowania.  

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także