Komunikat archiwalny

Przed nami cuda i widy, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

Pod hasłem „Cuda i widy” rozpoczyna się święto młodych miłośników literatury – 5. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Na najmłodszych czekają inspirujące spotkania, ciekawe warsztaty, kreatywne zabawy z literaturą.

Przed nami cuda i widy, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie
Fot. Kamila Zarębska-Szatan

Festiwal został zainaugurowany we wtorek, 20 listopada spektaklem „Cejco z życzeniami”, który jest próbą odtworzenia świata bajki ludowej w wymiarze plastycznym, językowym i teatralnym. Podczas sześciu festiwalowych dni na najmłodszych czekają spotkania i warsztaty poświęcone bohaterom ulubionych opowieści, takim jak Petronela („Petronela z jabłoniowego sadu” – spotkanie z Sabine Städing), Felix, Net, Nika, Amelia i Kuba (spotkanie z Rafałem Kosikiem) czy Leo („Leo i czerwony automat” – spotkanie z Marcinem Szczygielskim). Zastanowimy się także, czy wyżły chodzą na łyżwy – podczas warsztatów wokół książki „Zwierzyniec” prowadzonych przez Angelikę Madurę i Karolinę Grabarczyk-Chochołek – a podczas spotkania z pisarzem i podróżnikiem Mikołajem Golachowskim dowiemy się… ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny. O warszawiakach w Krakowie porozmawiamy podczas spotkania z Małgorzatą Ruszkowską, jedną z autorek „Warszawiaków” – zbioru minibiografii słynnych mieszkańców stolicy, takich jak Julian Tuwim, Janusz Stanny i Fryderyk Chopin.

Opowiemy sobie także o odpoczywaniu, leniuchowaniu i leżeniu brzuchem do góry – podczas warsztatów z Urszulą Palusińską, a warsztaty „Strachy na lachy” prowadzone przez Ninę Kulik dadzą odpowiedź na pytania, czy straszne rzeczy mogą być jednocześnie śmieszne, czego boimy się najbardziej i jak wygląda strach oglądany pod lupą. Zapraszamy też na warsztaty z Joanną Rusinek inspirowane zbiorem wierszy „Kefir w Kairze”, warsztaty „Łopianowe pole” połączone ze spotkaniem z Katarzyną Ryrych, warsztaty Podróże do Nibylandii z Niną Kulik oraz spotkanie zorganizowane pod hasłem „Best Seler, czyli kryminał dla dzieci w sosie warzywnym” – interaktywny wykład Mikołaja Marceli, autora książki „Best Seler i zagadka znikających warzyw”.

O tym, że „Sztuka jest wszędzie!” – przekonamy się podczas warsztatów z Martą Altes, popularną w Hiszpanii artystką i ilustratorką, autorką m.in. trzech książek wydanych w Polsce („Król kot”, „Dzielna Małpka” i „Jestem artystą”). Nie zabraknie także akcentu związanego z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem poświęcone książce „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”.

W cyklu „Czytanki po zachodzie słońca” będziemy koncentrować się na tym, czym jest kultura, czytać „Drzewołazki” Cecylii Malik, a także „Niesamowitą przygodę psa Dżimusia” autorstwa Joanny Gellner i Bożeny Sobuckiej. Z kolei o drzewach porozmawiamy podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po którym oprowadzi Wojciech Grajkowski – biolog oraz współautor książek dla dzieci, który zna się na drzewach jak mało kto i w dodatku potrafi o nich fascynująco opowiadać.

Zapraszamy także na dwudniowe warsztaty wymyślania i opowiadania historii. Podczas zajęć z Mają Starakiewicz będziemy za pomocą tekstu i obrazu tworzyć własne opowieści. Wykreujemy postaci, umieścimy je w fantastycznych światach oraz niezwykłych, niesamowitych sytuacjach i zdarzeniach.

W paśmie filmowym obejrzymy „Świat według T.S. Spiveta”, którego reżyserem jest Jean-Pierre Jeunet, „Przyjaciela wesołego diabła” – ekranizację prozy Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Jerzego Łukaszewicza, a także Akademię Pana Kleksa – dzieło Jana Brzechwy, które na język filmu przełożył reżyser Krzysztof Gradowski. Zapraszamy również na wystawę„ Poczet królowych polskich” Anny Kaszuby-Dębskiej, która w swojej książce postanowiła przybliżyć postacie 25 polskich królowych i przypominamy, że festiwal to także okazja do spotkań i konferencji przygotowanych dla bibliotekarzy i nauczycieli, poświęconych najważniejszym tematom związanym z literaturą dla dzieci i młodzieży.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

Finałem festiwalu będzie gala w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas której zostanie wręczona nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego w konkursie na Najlepszą Polską Książkę roku 2017. Jury, obradując w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski wyłoniło finałową siódemkę, w której znalazły się następujące książki:

  • „A niech to gęś kopnie”, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
  • „Bajka o końcu świata”, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • „Lolek”, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
  • „Nieumarły las”, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
  • „Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
  • „Reformator Marcin Luter”, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg; 
  • „Ten i tamten las”, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Laureata, który otrzyma statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz 20 000 zł, poznamy 25 listopada podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Galę uświetni koncert „Księżyc w misce” w wykonaniu Grzegorza Turnaua z zespołem. Usłyszymy przygotowany dla najmłodszych słuchaczy wybór piosenek – zarówno tych wesołych, jak i smutnych, nowych i starych, skocznych i rozmarzonych, które zostały skomponowane do literackich perełek – czekają nas Andersen, Milne, Barańczak, Cygan, Hoffman i przede wszystkim Joanna Kulmowa w nowych interpretacjach znakomitych muzyków.

Szczegółowy program festiwalu oraz zapisy

Bezpłatne wejściówki na galę

Organizatorzy: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy z Fundacją Burza Mózgów.

Kraków Miasto Literatury UNESCO

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także