Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie

Od rozmowy o Starym i Nowym Testamencie po koncert Agi Zaryan. Od spotkania poświęconego Naddniestrzu do psychodelicznego koncertu japońskiej grup Kikagaku Moyo. Oto kulturalny rozkład jazdy na środę!

Fot. materiały prasowe

Ile zwrotek potrzebuje poeta, by umrzeć? Jak milczy poeta i czy można to milczenie przetłumaczyć? Czy można zapisać pieśń błagalną do bomby nr 48910? O co prosił niemiecki filozof Heidegger żydowską poetkę? Na te i inne pytania odpowiedzą podczas drugiego spotkania w ramach cyklu „Warsztat myśli” dr Aleksandra Bednarowska – krakowska germanistka, podążająca śladami poetki Maszy Kaléko, a także wykładowczyni Uniwersytetu Pegagogicznego, oraz Ryszard Wojnakowski – autor przekładów utworów Maszy Kaléko na język polski. Początek spotkania o godz. 17.00 w Instytucie Goethego na Rynku Głównym 20.

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu trwa jesienny program pod hasłem „Bajit Chadasz – spotkania z kulturą żydowską”. Dziś o godz. 18.00 w siedzibie CKŻ na ul. Meiselsa 17 rozpocznie się wykład prof. Macieja Pawlickiego pt. „Stary i Nowy Testament a geologia”.

Gotowi na podwójną dawkę młodego, poszukującego teatru? W tym tygodniu czeka na Was gra o niemożliwe i spotkanie ze sztuczną inteligencją. Wrocławski Teatr Grupa zaprezentuje dwie odsłony swojej „Trylogii wojny” – spektakle „Utopia” i „Jakoś to będzie”. Pierwszy z nich można zobaczyć już dziś na scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego przy pl. św. Ducha 2. Początek o godz. 18.00.

O godz. 18.00 w klubie Kwadrat na ul. Skarżyńskiego 1 rozpocznie się koncert grupy Tremondi. Zespół, na czele którego stoi wokalista i gitarzysta, zdobywca nagrody Grammy Mark Tremondi, zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu pt. „A Dying Machine”.

Pół godziny później w Cheder Cafe na ul. Józefa 36 rozpocznie się spotkanie z Piotrem Oleksym o Naddniestrzu – kiedyś ojczyźnie strachów i upiorów, o których pisał już Henryk Sienkiewicz, a dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów, bo choć to państwo nieuznawane, to o przyszłości politycznej decyduje się tam przy urnie wyborczej. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Rokita.

Na spektakl „Królowa wanny” składają się fragmenty kabaretów, skecze oraz piosenki Hanocha Levina, które zostały zamieszczone w antologii pt. „Królestwo wszechwanny. Proza, skecze, piosenki, poezja”. Na spotkanie z twórczością izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego zapraszamy do Teatru Barakah na ul. Paulińską 28. Początek przedstawienia o godz. 19.00.

Piotra Pilitowskiego, Małgorzatę Kochan, Patryka Palusińskiego, Jakuba Klimaszewskiego i Piotra Franasowicza będzie można zobaczyć dziś wieczorem w spektaklu „Sekretne życie Friedmanów”, inspirowanego nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. Początek o godz. 19.00 na scenie Stolarnia Teatru Ludowego na os. Teatralnym 23.

Emocji nie zabraknie również na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Tam dziś wieczorem wystąpi grupa Kikagaku Moyo. Pochodzący z Tokio psychodeliczny kwintet to kolejni wybrańcy Artura Rojka w projekcie „Something Must Break”. Początek koncertu o godz. 19.00 na ul. Rajskiej 12.

Filharmonia Krakowska zaprasza do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego na „Koncert uniwersytecki”, podczas którego zabrzmi najsłynniejszy utwór Oliviera Messiaena. „Kwartet na koniec czasu” na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian został skomponowany i wykonany po raz pierwszy w 1941 r., podczas pobytu Messiaena w stalagu w Görlitz. Kwartet został napisany na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian, bo taki skład podyktowały twórcy jenieckie okoliczności. Jego osiem części nosi tytuły odzwierciedlające mistyczne wizje kompozytora i jest przedmiotem niezmiennej fascynacji dla kolejnych pokoleń muzyków i słuchaczy. Początek koncertu o godz. 19.00 na ul. Gołębiej 24.

Sławomir, czyli samozwańczy twórca nowego gatunku muzycznego Rock Polo, czyli połączenia muzyki tanecznej ze szlachetnym rockowym brzmieniem, powraca do Krakowa. Twórca takich przebojów jak „Megiera” czy „Miłość w Zakopanem” wystąpi o godz. 20.00 w klubie Studio na ul. Budryka 4.

Natomiast w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie można posłuchać koncertu Agi Zaryan. Polska wokalistka zaprezentuje tam utwory ze swojego najnowszego projektu pod tytułem „High & Low”. Będzie można posłuchać jej tekstów wzbogaconych muzyką  skomponowaną przez uznanych jazzmanów: Michała Tokaja, Davida Dorůžkę, Dariusza Oleszkiewicza i Marcina Wasilewskiego. W repertuarze znajdą się ponadto utwory Paula Simona i Stevie Wondera. Początek o godz. 20.00 na ul. Konopnickiej 17.

Z kolei w Multikinie będzie można wyruszyć w niesamowitą podróż z zespołem Coldplay. Na ekranie zostanie pokazany film pod tytułem „Coldplay: A Head Full od Dreams”. Reżyser Mat Whitecross skupia się na występach na żywo i materiałach zza kulis dokumentujących światową trasę koncertową „A Head Full of Dreams”. W filmie zaprezentowano także niepokazywany nigdzie wcześniej materiał archiwalny rejestrowany przez ponad 20 lat. Produkcja zestawia spektakularne wykonania kultowych utworów, takich jak „Fix You” i „Viva La Vida”, z prywatnymi momentami nagranymi po koncertach. Początek o godz. 20.00 na ul. Dobrego Pasterza 128.

Więcej informacji kulturalnych na stronach internetowych karnet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-14
Data aktualizacji: 2018-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź