Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rodzicielstwo a stwardnienie rozsiane

Zdiagnozowane stwardnienie rozsiane (SM) u kobiet wcale nie musi przekreślać szansy na bycie mamą. Przekonuje o tym Fundacja NeuroPozytywni we współpracy z Sanofi Genzyme oraz pani Katarzyna i Wituś - bohaterka kampanii „P.S. Mam SM”.

Fot. Fundacja NeuroPozytywni

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych. Jest nieprzewidywalna, a jej przebieg wygląda inaczej u każdego chorego. Niestety wciąż panuje przekonanie, że diagnoza SM wiąże się z rezygnacją z aktywnego życia zawodowego, społecznego, a także rodzinnego. Współczesne terapie pozwalają wielu chorym realizować swoje marzenia, w tym także te dotyczące bycia rodzicem.

Większość chorych na SM jest diagnozowanych pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, czyli w okresie, w którym ludzie najczęściej decydują się na posiadanie potomstwa. Jednak jak przekonują specjaliści, pacjenci mogą z powodzeniem starać się o dziecko. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży, nie wpływa też na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pacjenci muszą jednak pamiętać, że na czas ciąży i karmienia muszą zrezygnować z przyjmowania leków.

Ciąża zawsze stanowi spore obciążenie dla organizmu matki. Ciężarne, chorujące na stwardnienie rozsiane, mają dodatkowe zmartwienia, ale ciąża u kobiet z SM nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjentek, a nawet ma pewne pozytywne skutki. Przeprowadzone badania dowodzą, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to także okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta. SM nie wpływa również na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet nie chorujących na stwardnienie rozsiane.

Donoszenie ciąży i urodzenie dziecka to dopiero początek przygody bycia mamą. Kolejne wyzwanie, trwające znacznie dłużej niż dziewięć miesięcy, to wychowanie dziecka. Zdaniem ekspertów właściwa terapia farmakologiczna, aktywna rehabilitacja oraz wsparcie bliskich pozwalają chorym na SM przez długie lata realizować się jako rodzicie i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka.

Kampania „P.S. Mam SM” tworzona jest przez pacjentów dla pacjentów. Dzięki współpracy z ekspertami pacjenci mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, najlepszymi praktykami stanowiąc wzór i inspirację dla innych chorych w całej Polsce. Materiały tworzone w oparciu o rzetelną wiedzę, zweryfikowane przez chorych są bezcennym źródłem informacji gromadzonych w ramach kampanii na stronie internetowej www.neuropozytywni.pl oraz na profilu Facebook Fundacji.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-15
Data aktualizacji: 2018-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź