Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Poligrafik” świętuje w Teatrze Ludowym

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie kształci kadry dla nowoczesnej branży poligraficznej, ale nie zapomina też o tradycjach – na swoje 110-lecie przygotował film „Poligrafik – zapisane w pamięci”. Projekcja odbędzie się w czwartek, 29 listopada w Teatrze Ludowym, gdzie spotkają się nauczyciele, uczniowie, absolwenci oraz zaproszeni goście. Miasto reprezentować będzie zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Anna Korfel-Jasińska.

Fot. materiały prasowe

– To szkoła dla osób kreatywnych, które mają pomysły, ale nie wiedzą, jak je zrealizować – tak o krakowskim „poligrafiku”, jedynej takiej szkole w mieście, mówią jego uczniowie. Wśród absolwentów zespołu są specjaliści od grafiki i poligrafii cyfrowej, organizacji reklamy, fotografii i multimediów, procesów drukowania i procesów introligatorskich – te kierunki można ukończyć w technikum. Uczniowie poznają tam zasady projektowania grafiki komputerowej, składu tekstu, poligrafii, reklamy i fotografii. Pracują na nowoczesnym sprzęcie oraz profesjonalnym oprogramowaniu. Muszą być gotowi na zmiany i nowości, bo na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie i materiały.

Otwartość i umiejętność szybkiego przyswajania nowej wiedzy jest pożądana także w branżowej szkole I stopnia, która kształci w trzech zawodach – fotografa, drukarza i introligatora. Uczniowie poznają zasady organizowania planu zdjęciowego, rejestrowania i obróbki obrazu, obsługi maszyn drukujących, wykonywania różnego rodzaju opraw i zdobień druków, wykorzystania nowych technologii w poligrafii. Szkoła trzyma więc rękę na pulsie – unowocześnia swoje pracownie i jest w stałym kontakcie z pracodawcami, m.in. z Drukarnią Kolejową, gdzie kieruje uczniów na praktyki, bo rynek poligraficzny jest rynkiem innowacji.

Przed Zespołem Szkół Poligraficzno-Medialnych kolejny intensywny rok – trwa m.in. realizacja projektu CKZ, który daje młodzieży i nauczycielom możliwość rozwijania kompetencji zawodowych w ramach kursów, warsztatów i praktyk zawodoznawczych. Inne inicjatywy to: druga edycja szkolnego konkursu filmowego, konkurs „Śladami Klemensiewicza”, promujący wiedzę o patronie szkoły, program Erasmus+, współpraca z młodzieżą niemiecką (na przełomie września i października odbyła się kolejna polsko-niemiecka wymiana) czy XVII edycja konkursu literackiego „Pawie Pióro”. Szkoła uczestniczy też w międzynarodowym konkursie  fotograficznym FOTOBRIGADA w Bratysławie (w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce), a sama od pięciu lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Graficzny, w którym oprócz młodzieży polskiej biorą udział uczniowie szkół z Ołomuńca, Bratysławy, Lwowa i Moskwy.

A wszystko zaczęło się 110 lat temu… gdy w 1908 roku Wacław Anczyc, jeden z nestorów krakowskiego drukarstwa, założył pierwszą na ziemiach polskich szkołę zawodową dla uczniów kształcących się w zawodzie drukarza. To jej tradycje kontynuuje dzisiejszy Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie (tę nazwę szkoła nosi od 2014 r.).

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-28
Data aktualizacji: 2018-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź