Bezpieczniej na ul. Armii Krajowej

Zdecydowana poprawa bezpieczeństwa pieszych na ul. Armii Krajowej! Pokonanie tej ulicy przez przejście dla pieszych na wysokości hotelu Novotel jest teraz zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Nowatorskie rozwiązania, jakie wprowadził tam Zarząd Dróg Miasta Krakowa, zdają egzamin.

Bezpieczniej na ul. Armii Krajowej
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców związanych m.in. z Politechniką Krakowską. Skrupulatnie obserwowali oni zachowania kierowców przejeżdżających przez przejście przed i po zmianach. Wyniki jednoznacznie wskazują na pozytywną zmianę zachowań kierowców.

Zdecydowanie zmniejszył się procent przypadków omijania jednego samochodu przez drugi, tuż przed, i na samym przejściu dla pieszych. Przed zmianami takiego procederu dopuszczało się około czterech kierowców na sto. Po zmianach już tylko, średnio, dwóch i pół na stu. Kierowcy chętniej też zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. Szanse pieszego na przejście przez ulicę bez zatrzymania się przed zebrą zwiększyły się z ok. 65 proc. na prawie 90 proc. Kierowcy w tym miejscu także zwolnili. Wcześniej kierowcy przejeżdżali przez przejście z prędkością zbliżoną do 70 km/h. Teraz starają się trzymać przepisowej w tym miejscu „pięćdziesiątki”. Wszystkie te pozytywne zmiany na kierowcach wymusiło zwężenie i rozdzielenie pasów ruchu gumowymi uchylnym pachołkami.

W przyszłości to nowatorskie rozwiązanie Zarządu Dróg Miasta Krakowa będzie stosowane na innych skrzyżowaniach w mieście.

 

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także