Komunikat archiwalny

Kulturalny przepis na udaną środę

Muzyka Ennio Morricone, poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, obrazy Hilmy af Klimt i film Agnieszki Smoczyńskiej. Oto kulturalny przepis na udaną środę.

Kulturalny przepis na udaną środę
Fot. materiały prasowe

Teatr Nowy Proxima zaprasza na spektakl pt. „Murzyni we Florencji” na podstawie tekstu skandalizującej chorwackiej pisarki Vedrany Rudan. Przedstawienie to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy – dwóch płodów, które w brzuchu matki podsłuchują trzy wcześniejsze pokolenia i układają różne wersje przyszłości swojej i swoich przodków – stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską. Na scenie zobaczymy m.in. Elżbietę Karkoszkę, Martynę Krzysztofik, Annę Tomaszewską, Juliusza Chrząstowskiego i Jacka Romanowskiego. Początek o godz. 16.00 na ul. Krakowskiej 41.


Godzinę później w klubie dziennikarzy „Pod Gruszką” na ul. Szczepańskiej 1 rozpocznie się świąteczny recital Laury Łącz pt. „Przed zapaleniem choinki”, oparty na poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Program zawiera wiersze o tematyce rodzinnej i wspomnieniach świąt Bożego Narodzenia spędzanych w domu rodzinnym. Warstwę muzyczną stanowią piosenki z repertuaru aktorki oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Polska Akademia Umiejętności zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o człowieku”. Dziś o muzyce i wolności porozmawiamy z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Początek o godz. 18.00 na ul. Sławkowskiej 17.

Największe przeboje niekwestionowanego króla muzyki filmowej Ennio Morricone zabrzmią wieczorem w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 19.00, m.in. tematy z filmów „Dawno temu w Ameryce”, „Misja”, Nienawistna ósemka”, „Django”, „Cinema Paradiso”, i „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”.

W kinokawiarni KIKA na ul. Krasickiego 18 trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. O godz. 19.00 będziemy mogli obejrzeć norweski film pt „Upadek Aleppo”, w którym Nizam Najar, mieszkający w Norwegii syryjski reżyser, powraca do rodzinnego Aleppo, by sprawdzić dlaczego rebelianci „Arabskiej wiosny” nadal nie wygrali wojny.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spotkanie pt. „Abstrakcjonistka przed abstrakcjonistkami – Hilma af Klint”. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 19.00 na ul. Mikołajskiej 2, przyjrzymy się malarce, która języka abstrakcji zaczęła używać jeszcze przed artystami uznawanymi za jej prekursorów. Spotkanie poprowadzi Joanna Warchał – historyk sztuki, kuratorka wystaw i producentka wydarzeń kulturalnych.

Z kolei Kino Pod Baranami zaprasza na kolejną premierę psychologiczną. O godz. 20.15 zobaczymy film „Fuga” – nagrodzony na festiwalu filmowym w Gdyni dramat Agnieszki Smoczyńskiej ze znakomitą rolą Gabrieli Muskały. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy „Psychoteka człowieka” w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.


Więcej informacji na stronach serwisu karnet.krakow.pl.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także