Komunikat archiwalny

Dwie krakowskie inwestycje nominowane do prestiżowej nagrody

Hala 100-lecia Cracovii i park Stacja Wisła znalazły się w gronie nominowanych inwestycji do nagrody Mies van der Rohe Award 2019. Zwycięzców poznamy w maju przyszłego roku.

Dwie krakowskie inwestycje nominowane do prestiżowej nagrody
Fot. Wiesław Majka

Wśród 383 nominowanych znalazło się aż 18 projektów z Polski, w tym aż dwie inwestycje z Krakowa: hala 100-lecia Cracovii i park Stacja Wisła na Zabłociu. 

Hala 100-lecia Cracovii została oddana do użytku w 2018 r. Posiada 788 miejsc siedzących oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników. To jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Co wyróżnia tę inwestycję? Przede wszystkim płyta boiska osadzona jest 3,5 metra pod poziomem terenu. Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Obiekt został dostosowany do otoczenia poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Elewację, pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten – stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie.

Kolejny nominowany z Krakowa – park Stacja Wisła na Zabłociu jest pokłosiem działań mieszkańców, aktywistów i Zarządu Zieleni Miejskiej. Dzięki wysiłkom stworzono park z kilkoma strefami tematycznymi, z pawilonem kawiarnianym i sceną z zapleczem technicznym, zielony teren rekreacyjny, atrakcyjny dla najmłodszych i seniorów.

Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów. Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

  • Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Kraków, Biuro Projektów Lewicki Łatak Szucha
  • Park Stacja Wisła, Kraków, JAKABE Projekty Spółka z o.o., Michał Grzybowski, Kolektyw Palce Lizać, Agata Rochowska-Hławka

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także