Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od słowa po muzykę, czyli paleta wrażeń w Filharmonii Krakowskiej

Najbliższy koncert w Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 25 stycznia, o godz. 19.30 – to nie tylko spotkanie z muzyką symfoniczną, ale także kameralistyką – przez wzgląd na zaproszony do wykonawstwa utworu Schönberga Kwartet Śląski, kulturą słowa – za sprawą gościa specjalnego Anny Polony, która części muzycznej doda waloru czytanej poezji, a także literaturą. Piątkowy koncert poprzedzi bowiem spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką wydanej przed miesiącem pierwszej pełnej biografii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Fot. Magdalena Jodłowska / Filharmonia Krakowska / materiały prasowe

Spotkanie z autorką książki „Górecki. Geniusz i upór”, jakie odbędzie się w Sali Złotej o godz. 18, poprowadzi muzykolog, publicysta i krytyk muzyczny Mateusz Borkowski. Wydana nakładem Wydawnictwa Znak biografia jest drugą po znakomicie przyjętej książce „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach” autorstwa dr Marii Wilczek-Krupy, teoretyka muzyki i wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, dziennikarki prasowej i radiowej, związanej dotychczas m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, RMF Classic czy Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie.

Część muzyczną piątkowego koncertu poprzedzi recytacja poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jaką dla zgromadzonej publiczności wygłosi niezrównana aktorka, pierwsza dama Starego Teatru – Anna Polony, która dokładnie 21 stycznia obchodziła swoje 80. urodziny.

W dalszej części wieczoru wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a, która wykona Maurice’a Ravela suitę „Le tombeau de Couperin” oraz „La Valle” - poemat przywołujący wciąż obecną w karnawale atmosferę starego Wiednia. Podczas koncertu wybrzmi ponadto uwertura koncertowa „Na południu” Edwarda Elgara, będąca muzyczna reminiscencją z pobytu kompozytora w jednym z miasteczek włoskiej riwiery, Alassio.

Dominantą koncertowego programu jest jednak wykonanie „Koncertu na kwartet smyczkowy i orkiestrę” Arnolda Schönberga, inspiracją do powstania którego było jedno z concerti grossi autorstwa Georga Friedricha Haendla. Kompozycja Schönberga, jaka zabrzmiała po raz pierwszy przed 85 laty w Pradze, wykonana zostanie na estradzie Filharmonii Krakowskiej przy udziale Kwartetu Śląskiego - jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych, trzykrotnego laureata nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”, zapraszanego do udziału w koncertach i festiwalach na całym niemal świecie.

Część muzyczna koncertu symfonicznego powtórzona zostanie w Filharmonii Krakowskiej w sobotę, 26 stycznia, o godz. 18.00.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-22
Data aktualizacji: 2019-01-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź