Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

Bezpłatne prelekcje lekarzy, dietetyka, psychologa i farmaceuty, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – w sobotę, 2 lutego o godz. 10, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbędzie się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, zorganizowany przez Towarzystwo „J-elita”.

Fot. pixabay.com

Jak szacują specjaliści na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (NZJ) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) choruje w Polsce ok. 100 tys. osób, ale w oparciu o brytyjskie dane epidemiologiczne prognozuje się, że w najbliższych latach liczba pacjentów może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Co czwarty pacjent to dziecko.

Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Dzień Edukacji organizuje Towarzystwo „J-elita”, pomagające chorym na NZJ. - W trakcie spotkania przedstawione zostaną m.in. nowości w diagnostyce i leczeniu nieswoistych zapaleń jelit, aktualności dotyczące programów lekowych i dostępności do nowych leków. Omówione zostanie również wsparcie dietetyczne w okresie remisji oraz wsparcie psychologa w rozmowie z dziećmi na temat przewlekłej choroby. Oddzielny wykład zostanie poświęcony bezpiecznemu stosowaniu leków. Serdecznie zapraszamy! – mówi dr hab. med. Małgorzata Sładek, prezes małopolskiego oddziału „J-elity”.

Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami i wymiany informacji oraz praktycznych rad na temat radzenia sobie z chorobą. Uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać bezpłatne poradniki na temat NZJ, skorzystać z konsultacji z pracownikiem Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, m.in. w zakresie rozliczania rocznych deklaracji podatkowych oraz porozmawiać z przedstawicielami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa o rodzajach wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Dzień Edukacji o NZJ w Krakowie odbędzie się w sobotę, 2 lutego, od godz. 10.00 do 15.00 w Auli im. Leona Jakubowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ulicy Wielickiej 265.

Prelekcje wygłoszą m.in.:

  • gastrolog i pediatra dr hab. med. Małgorzata Sładek – „Co nowego w leczeniu NZJ”
  • dietetyk dr Agnieszka Kozioł – Kozakowska – „Wsparcie dietetyczne w okresie remisji”
  • psycholog Katarzyna Nowak-Ledniowska „Długoterminowe rozmowy, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?”
  • farmaceuta Ariel Liebert  – „Będąc świadomym pacjentem – jakie niebezpieczeństwa czają się na aptecznych półkach?”

 XI Małopolski Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

Patronat nad cyklem Dni Edukacji, które odbywają się w największych miastach całego kraju mają Polskie Towarzystwo Gastroenterologii oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie liczy 2,5 tys. członków i ma oddziały w 13 województwach. Organizuje m.in. turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik i poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-29
Data aktualizacji: 2019-01-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź