Komunikat archiwalny

Studentka AGH zbudowała robota z „Gwiezdnych Wojen”

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w ramach niezwykłej pracy inżynierskiej, zbudowała replikę robota BB-8, występującego w najnowszych częściach sagi „Gwiezdne Wojny”.

Studentka AGH zbudowała robota  z „Gwiezdnych Wojen”
Fot. AGH

Weronika Muszyńska, studentka Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w swojej pracy pt. „Budowa robota mobilnego BB-8 oraz implementacja oprogramowania sterującego” odwzorowała droida znanego z popularnej serii. Projekt robota z "Gwiezdnych Wojen" wykonała w skali 1:1, korzystając przy tym z części przygotowanych samodzielnie w technologii druku 3D. Opracowany przez nią model może się poruszać, a użytkownik jest w stanie kierować nim za pomocą specjalnie napisanej aplikacji oraz przygotowanego przez konstruktorkę oprogramowania.

Robot zaprojektowany przez Weronikę

Pomysł na zbudowanie repliki robota pojawił się dwa lata temu. Wtedy też powstał jego pierwszy, niewielki prototyp. Proces budowy i produkcji pełnowymiarowej konstrukcji trwał niemal 10 miesięcy. Wydruk samej powłoki robota (kuli oraz głowy) trwał aż 29 dni.

BB-8 porusza się tam samo jak jego filmowy pierwowzór. Każdy element montażowy mechanizmu został zaprojektowany oraz wydrukowany. Całość połączono dzięki użyciu specjalnych prętów. Na wydruk wszystkich części użytych w projekcie poświęcono ok. 12 kg filamentu - specjalnego materiału używanego do druku trójwymiarowego.

 

Tagi: technika, nauka, AGH

Pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także