Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny plan na udany wtorek

Opowieść o mistrzu polskiego kina, kolejne spotkanie z operą i dobra farsa w teatrze. Wtorek w Krakowie z pewnością będzie okazją do spotkania z kulturą.

Fot. Piotr Kubic

Miłośnicy gier planszowych i karcianych powinni czuć się zaproszeni do Nowej Huty. Dziś, o godz. 16.00, warto zajrzeć do księgarni NOWA (os. Zgody 7). W ramach cotygodniowego cyklu „Zgrajmy się!" będzie można zagrać w Kolejkę, w Scrabble, Rummikub, Monopoly PRL, Czarne historie czy Domino.

Warto też zajrzeć do teatru. Polscy widzowie darzą twórczość Raya Cooneya, autora „Mayday", szczerą sympatią. Nie bez powodu, Cooney świetnie opanował sztukę pisania teatralnej farsy. Warto odnotować, że jego syn, Michael, odziedziczył talent do tworzenia misternych konstrukcji scenicznych i wykorzystał go w sztuce „Ryzykowna forsa” (tytuł w innym tłumaczeniu brzmi „Z rączki do rączki”). Główny bohater, bezrobotny Eryk Swan, do perfekcji opanował sztukę wyłudzania świadczeń z biura opieki społecznej, osiągając roczny dochód – bagatela! – ćwierć miliona funtów. Sprawy nie będą jednak szły gładko w nieskończoność. Jak zakończy się "Ryzykowna forsa", przekonamy się dziś w teatrze Bagatela (Scena na Sarego 7), o godz. 16.00.

Dziś Centrum Kultury Żydowskiej zainicjuje nowy cykl poświęcony wybitnemu reżyserowi, Kazimierzowi Kutzowi. Program „Kazimierz Kutz in Memoriam” rozpocznie wykład prof. Tadeusza Lubelskiego – historyka i krytyka filmu z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład rozpocznie się o godz. 18.00.

Instytut Cervantesa zaprasza dziś na spotkanie z Pablo D’Orsem, autorem „Biografii milczenia. Krótki esej o medytacji”. d’Ors jest hiszpańskim księdzem katolickim, teologiem i pisarzem. Jego „Biografia milczenia” okazała się wielkim międzynarodowym przebojem wydawniczym. W samej Hiszpanii ukazało się już kilkanaście wznowień w łącznym nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Nic dziwnego – do tej pory nikt w tak osobisty, a nawet nieco przewrotny sposób nie pisał o roli milczenia, uważności, medytacji w codziennym życiu. Spotkanie rozpocznie się oczywiście w Instytucie Cervantesa, przy ul. Kanoniczej 12, o godz. 18.00.

Nieustająco trwa również festiwal Opera Rara. Podobnie, jak w poniedziałek, będziemy mogli posłuchać dwóch utworów. „Cassandra” (1727) i „Just” (2014), w reżyserii Tomasza Cyza zostały połączone w spójną opowieść o wojnie, pożodze, śmierci i żałobie oraz o miłości, tęsknocie i wspólnocie. Utwory zostaną wykonane dziś w Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4). Początek o godz. 19.00.

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.

pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-05
Data aktualizacji: 2019-02-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź