Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

343. rocznica koronacji Jana III Sobieskiego

10 lutego zorganizowane są obchody 343. rocznicy koronacji Jana III Sobieskiego w Krakowie. Do udziału w uroczystościach zaprasza Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.

Fot. szlaksobieski.pl

Wstęp jest wolny – uroczystość rozpocznie się dzisiaj, o godz. 14.00, wymarszem orszaku królewskiego spod kościoła Mariackiego. O 14.30 orszak z Rynku Głównego przejdzie ulicą Grodzką pod Wawel, a następnie w stronę kościoła i klasztoru oo. Bernardynów. W auli klasztoru będzie można zobaczyć inscenizację koronacji Jana III Sobieskiego, przygotowaną przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz aktorów Teatru Starego i Teatru Regionalnego w Krakowie. Piotr Boroń w rozprawie omówi historyczny kontekst Jana Sobieskiego i Korony Polskiej. W spotkaniu udział także wezmą darczyńcy i sponsorzy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu oraz organizacje polonijne i instytucje, które przystąpiły do Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 336 wiktorii wiedeńskiej.

Przypomnijmy istotne fakty związane z koronacją Jana Sobieskiego. W historii Polski był to bowiem czas, w którym Rzeczpospolita współtworzyła współczesną tożsamość Europy.

21 maja 1674 roku Jan Sobieski został wybrany królem polskim. O wyborze na króla zadecydowało wcześniejsze o rok spektakularne zwycięstwo pod Chocimiem (11 listopada 1673). Entuzjazm i radość z tego powodu oraz świadomość zażegnania zagrożenia spowodowały, że Sobieskiego uznano za najlepszego kandydata. Tuż po elekcji, stany Rzeczpospolitej musiały rozstrzygnąć najpilniejsze kwestie. Wśród nich znalazła się konieczność odłożenia koronacji, co zresztą postulował sam monarcha. Zdecydowano koronację odłożyć, a termin miał wybrać Sobieski, konsultując się z senatorami. O zgodzie szlachty na odłożenie koronacji zadecydował fakt, że podczas sejmu nie znano dokładnie sytuacji wojennej. Król ponadto chciał podjąć niezwłocznie działania wojskowe. Po zakończeniu kampanii, 7 listopada 1675 roku, podczas obrad senatu w Czarnokozincach nad Zbruczem podjęto decyzję o zwołaniu 4 lutego 1676 roku sejmu koronacyjnego. Koronacja odbyła się 2 lutego we wspaniałej oprawie, a dzień później, zgodnie ze zwyczajem, król przyjął hołd mieszczan krakowskich.

 

program obchodów rocznicy koronacji Jana III Sobieskiego

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-10
Data aktualizacji: 2019-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź