Komunikat archiwalny

Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy

Bogdan Tosza – reżyser teatralny, publicysta, wykładowca, animator kultury, dyrektor naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od 2012 roku, obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W poniedziałek, 11 lutego, podczas uroczystości w Filharmonii Krakowskiej, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył jubilatowi odznakę Honoris Gratia, przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dr hab. Bogdan Tosza studiował filologię polską i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię dramatu w krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego. W latach 1992-2003 pełnił funkcję dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a w latach 2004-2006 Teatru Polskiego we Wrocławiu. W latach 1987 i 1988 stypendysta Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (Thalia Theater, Hamburg). W latach 2009-2011 był dyrektorem festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Od października 2012 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Aktualnie nadzoruje prowadzoną w gmachu przy ul. Zwierzynieckiej inwestycję pn. „Remont i modernizacja zabytkowego obiektu stanowiącego siedzibę krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego”.

Pomimo utrudnień Filharmonia prowadzi pełną działalność z bogatą ofertą koncertową skierowaną do każdego odbiorcy począwszy od najmłodszych, a nie zapominając o seniorach. Instytucja realizuje programy Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Miejskiej, Karty Seniora. Bogdan Tosza od stycznia 2019 r. pełni funkcję koordynatora Roku Stanisława Moniuszki 2019 – teren Małopolska.

W Polsce i za granicą wyreżyserował ponad 50 spektakli. Pracował w teatrze i operze, w radiu i telewizji. Jest też wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz scenografii krakowskiej ASP.

Wydał tom szkiców „Pisane na stronie” (2007 r.) i „Stanisław Wyspiański. Obraz bohatera” (2012 r.).

W 1999 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2002 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2011 r. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Bogdan Tosza jest osobowością Krakowa, którego działalność artystyczna współtworzy kulturalną historię miasta.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także