Komunikat archiwalny

Nie żyje jazzman Jerzy Bożyk

Nie żyje Jerzy Michał Bożyk – krakowski wokalista i kompozytor jazzowy. O jego śmierci poinformował na Facebooku serwis „Jazzowy Kraków”.

Nie żyje jazzman Jerzy Bożyk
Fot. jerzymichalbozyk.pl

Jerzy Bożyk urodził się 7 maja 1941 r. we Lwowie. Ukończył liceum muzyczne w Łodzi w 1959 r. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami „The Jazz Five Boys”, „Silver Jazz” i „Tiger Rag”.

Do 1976 r. koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 r. zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985 r.

Był promotorem polskiego autostopu i jazzu, ingwistą (tłumaczem języka słowackiego), teatrologiem, działaczem niepodległościowym, a także zapalonym turystą górskim.

Od 1982 r. członek zespołu jazzowego „Beale Street Band”. Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, a także otwierał Ogólnopolski Studencki Festiwal Piosenki Turystycznej YAPA. Od wielu lat był związany z krakowskim klubem „Awaria”.

W 2016 r. otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Oto reportaż o Jerzym Bożyku, który przygotował UJOT TV:

 

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA