Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Walizki edukacyjne na pomoc rodzicom i nauczycielom

Trzy walizki edukacyjne zawierające imitacje substancji psychoaktywnych oraz atrapy zwykłych przedmiotów przeznaczonych do ich zażywania – to nowy zakup Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Ma on pomóc w uświadamianiu rodziców i nauczycieli, że niektóre rzeczy mogą mieć dodatkowe przeznaczenie i nieść zagrożenie dla młodych osób.

Fot. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

W Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie od dziewięciu lat realizowane są systemowe działania z zakresu profilaktyki uzależnień, skierowane do uczniów krakowskich szkół, rodziców i nauczycieli.

Walizki edukacyjne mają uświadomić nauczycielom i rodzinom, że w każdym domu mogą znaleźć się przedmioty, których dorośli opiekunowie czasem nie potrafią rozpoznać jako mogących służyć do używania substancji psychoaktywnych. Dzięki zawartości walizki pracownicy MCPU będą mogli im w sposób praktyczny uświadomić, że niektóre przedmioty, np.: bateria, piłeczka, miniaturowa waga, mogą mieć dodatkowe zastosowanie i nieść zagrożenia dla młodych osób.

Każdy element znajdujący się w walizce posiada opis wyglądu, przeznaczenia, ceny oraz nazwy użytkowe, stosowane w młodzieżowym slangu. Niektóre elementy mogą zaskoczyć, inne zainteresować, jednak poznanie zawartości walizki może poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli oraz wzmóc ich czujność.

Badania ankietowe, które corocznie przeprowadzane są przez MCPU wśród uczniów krakowskich szkół wskazują, że jeśli chodzi o sięganie po substancje psychoaktywne przez dzieci i młodzież to najczęściej wybierają oni  kawę i napoje energetyczne, a najrzadziej papierosy i nowe substancje psychoaktywne.

Uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej i gimnazjum deklarują, że kiedykolwiek (np. 1 raz w życiu) próbowali: napoi energetycznych 76 proc., kawy 64 proc., alkoholu 34 proc., papierosów 17 proc., marihuany 9 proc., leków w celu zmiany nastroju 5 proc. oraz nowych substancji psychoaktywnych (dopalaczy) 2 proc.

W najstarszej badanej grupie, czyli wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy są najbliżej dorosłości, lub przekroczyli już jej próg napoi energetycznych próbowało 85 proc., kawy 83 proc., alkoholu 80 proc., papierosów 52 proc., marihuany 29,5 proc. oraz nowych substancji psychoaktywnych 6 proc.

Raport z badań znajduje się na stronie internetowej mcpu.krakow.pl.

MCPU, walizki edukacyjne

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-03-04
Data aktualizacji: 2019-03-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź