Komunikat archiwalny

Kulturalne propozycje na weekend!

Wszyscy już wrócili po majówce? Czas więc znów wskoczyć w wir kulturalnych wydarzeń w Krakowie! Dla kinomanów znów nie ma czasu na odpoczynek - po OFF Camerze w Kinie pod Baranami czeka na Was Festiwal Kultury Rumuńskiej czy specjalne pokazy przedpremierowe. Koncertowo polecamy Tymona Tymańskiego z projektem “Tymański/Ciechowski”, a teatralnie nie zawiedzie Was Teatr Bagatela. Niektórzy otworzą też dla Was swoje mieszkania! Szczegóły w weekendowym rozkładzie jazdy.

Kulturalne propozycje na weekend!
Fot. fot. Adam Gryczyński/materiały prasowe NCK

Bogaty repertuar jak zwykle ma Teatr Bagatela! Od czwartku do soboty o godz. 19 na ich scenie Strefa K-805 u stóp Kopca Kościuszki zobaczymy spektakl „Szklana menażeria”. Jedna z najwybitniejszych sztuk w historii teatru autorstwa Tennesseego Williamsa w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka. Jak opowiedzieć współczesnemu widzowi historię wrażliwej i kruchej Laury? Zobaczmy, jak podjęli się tego twórcy z Bagateli. Ważna informacja dla widzów - przywozi i zawozi Was tam teatralny autobus. Odjazd o godz. 19.00 z przystanku na ul. Dunajewskiego.

Z kolei od piątku do niedzieli na Scenie na ul. Sarego 7 będzie odbywać się „Boska terapia”. Znaną psychoterapeutkę niespodziewanie odwiedza atrakcyjny mężczyzna. Ten wielkiego formatu Gość domaga się wyleczenia z depresji. Czy Ella podoła temu zadaniu? Sztuki Anat Gov w lekkiej i przystępnej formie opowiadają o rzeczach najważniejszych. Tak jest i w tym przypadku. Piątek i sobota - godz. 19:15, niedziela - godz. 17.

Dwa komediowe wcielenia Izabely Kały w Teatrze KTO! Już w sobotę zobaczymy jej nowy spektakl „Początek końca”, czyli pełen humoru i niecodziennych postaci show w konwencji kursu samorozwoju. Po nim wyjdziesz profesjonalnie przeszkolony i gotowy na życiowe perypetie. A dzień później, w niedzielę znany już „Kredyt zaufania”, gdzie pani Izabela wcieli się w w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Obydwa spektakle o godz. 19.

W Kinie pod Baranami od piątku do niedzieli zaprasza na Festiwal Kultury Rumuńskiej! W programie trzy wyjątkowe filmy pełnometrażowe, noc rumuńskich krótkich metraży oraz specjalna edycja Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla najmłodszych widzów. Nazywana hołdem dla neurotycznych historii miłosnych spod znaku Woody’ego Allena „Opowiastka o obiboku” (piątek, godz.21) to zanurzony w rumuńskiej rzeczywistości portret profesora matematyki – lekkoducha zaskoczonego niespodziewanym zerwaniem z młodziutką Iriną. W programie znalazła się też „Pororoca” w reżyserii Constantina Popescu (sobota, godz. 18:30). W jego najnowszym dziele, idylliczne życie młodego małżeństwa legnie w gruzach, gdy podczas spaceru po parku zniknie ich pięcioletnia córka. Pełen program na stronie kina!

Z kolei do piątku włącznie również pod Baranami trwa LGBT Film Festival, gdzie zgromadzono szereg różnorodnych filmów z rozmaitych zakątków świata, prezentujących wiele odcieni życia osób nieheteronormatywnych. W piątek podczas nocnych seansów zobaczymy dwie serie filmów krótkometrażowych - Lesbian Shorts i Gay Shorts. Początek o godz. 23:15, polecamy!

Także w Kinie pod Baranami będzie można też obejrzeć zwycięzcę Konkursu Głównego festiwalu OFF Camera! „Sons of Denmark” opowiada o jednym z najważniejszych problemów, jakiemu czoła stawić musi dzisiejsza Europa. O radykalizmie – po obu stronach, rosnącej nienawiści oraz nietolerancji do wszystkiego, co odmienne. Przedstawiono bowiem realia po ataku bombowym w Danii. Seanse w piątek o godz. 18:45, a także w poniedziałek 13 maja o 20:45.

Art Collor Ballet znów w Krakowie! Tym razem w piątek i sobotę o godz. 19 w Nowohuckim Centrum Kultury pokażą swoje nowe show „Bursztynowe drzewo”. To kolejny spektakl malowany tańcem, muzyką, słowem, światłem i projekcjami. Połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu, każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej sztuki scenicznej, zapierającej dech w piersiach. Tym razem widowisko inspirowane będzie pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. Zapowiada się ciekawie!

W piątek o godz. 20 w Klubie Gwarek wystąpi Tymon Tymański ze swoim nowym projektem „Tymański/Ciechowski”. Muzyk sięga po utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz legendarnej grupy Republika, jak również po swoje własne, inspirowane twórczością artysty. Losy Tymańskiego i Ciechowskiego przecinały się kilkakrotnie, choć za życia tego drugiego nie doszło między nimi do współpracy. W latach 2014-2015 Tymański był natomiast frontmanem zespołu Nowe Sytuacje, złożonego m. in. z byłych muzyków legendarnej Republiki. Jesteśmy ciekawi jak klasyki polskiego rocka zabrzmią w jego wykonaniu!

W sobotę rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Otwartych Mieszkań! To unikalne wydarzenie architektonicznej na mapie Krakowa, umożliwiające zwiedzanie wyjątkowych i często niedostępnych na co dzień wnętrz, a także poznanie ich właścicieli czy projektantów. Możecie zobaczyć nie tylko mieszkania i domy prywatne, ale też pracownie artystyczne czy ciekawie zaprojektowane lokale użytkowe. Poza tym nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących - polecamy Wam m.in. spacer śladami nowohuckich artystów, spacer nad dachami Kazimierza czy warsztaty wyszywania makatek. Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Na piąty już spacer miejski poświęcony krakowskiemu dziedzictwu kulturowemu zaprasza w sobotę MCK. Tym razem przyjrzymy się historii krakowskich emancypantek. Przejdziemy przez miasto śladami wybitnych działaczek, dzięki którym kobiety w Polsce mogą dziś studiować i głosować. Wydobędziemy z cienia ich dokonania i przypomnimy o ich dorobku. Odkryjemy w przestrzeni miasta ślady historii tworzonej przez kobiety, która jest częścią zapomnianego dziedzictwa Krakowa. Interesuje Was ten temat? Przyjdźcie dokładnie o godz. 11 pod kamienicę Pod Złotą Głową przy Rynku Głównym 13. Przewodniczą będzie Ewa Furgał – edukatorka historii kobiet.

W piątkowy wieczór zapraszamy do Zet Pe Te. Odbędzie się tam wyjątkowy jednorazowy koncert premierowy nowego albumu Gypsy and the Acid Queen zatytułowanego „Dni miłości, Noce cudów”. Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. W piątek na scenie będą mu towarzyszyć inni krakowscy (i nie tylko) wykonawcy m.in. Clock Machine, ARS LATRANS Orkiestra, So Flow czy runforrest. Całość okraszona psychodelicznymi wizualizacjami, które zabiorą Was w podróż po której nic nigdy nie będzie już takie samo. Początek o godz. 20.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także