Komunikat archiwalny

Krakowscy dziennikarze z nagrodami

W Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie Sławomir Pietrzyk wręczyli Nagrody Złotej, Zielonej i Honorowej Gruszki dla wyróżniających się dziennikarzy za 2018 r. Prezydent Jacek Majchrowski uhonorował także dwóch dziennikarzy i krakowskiego fotografa odznakami Honoris Gratia.

Krakowscy dziennikarze z nagrodami
Fot. Bogusław Świerzowski

Laureatem Złotej Gruszki został Wojciech Żurawski z Agencji Prasowej Reuters. Z kolei Zieloną Gruszkę otrzymał Dawid Serafin, dziennikarz portalu Onet.pl. Honorową Złotą Gruszkę otrzymał Bronisław Cieślak – dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny, poseł na Sejm III i IV kadencji.

Małgorzata Wosion-Czoba (krakowska dziennikarka, zawodową drogę dziennikarską rozpoczęła w 1996 roku w „Gazecie Wyborczej” – oddział w Krakowie, gdzie przez kilka lat opisywała obrady Rady Miasta Krakowa, działania zarządu miasta i miejskie uroczystości, w marcu 2019 roku obchodziła dwudziestolecie pracy jako dziennikarz w Polskiej Agencji Prasowej), Włodzimierz Jurasz (dziennikarz prasowy i krytyk literacki, redaktor wielu krakowskich tytułów prasowych i współpracownik czasopism ogólnopolskich) i Lesław Pizło (krakowski fotograf i historyk krakowskiej fotografii) otrzymali z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznaki Honoris Gratia.

Nagroda Złotej i Zielonej Gruszki to forma szczególnego wyróżnienia dziennikarzy prasy, radia i telewizji z terenu Polski południowej. Jest przyznawana corocznie w okolicach rocznicy ukazania się pierwszej polskiej gazety "Merkuriusz Polski" wydawanej w Krakowie. Nagrodę tę przyznaje każdorazowo Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie za szczególne osiągnięcia dziennikarskie mające walor odkrywczości i świeżości, bezkompromisowego spojrzenia na aktualne problemy polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne ujmowane w formie warsztatowo nienagannej.

Przez tę nagrodę jury wyróżnia autorów przedstawiających swoimi publikacjami świadome dążenie do twórczej ingerencji w istniejącą rzeczywistość i chęć do nie konformistycznego oświetlania przedstawionych zjawisk, wydarzeń i procesów społecznych, zachodzących w naszym kraju.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także