Komunikat archiwalny

323. rocznica śmierci króla Jana III Sobieskiego

W poniedziałek, 17 czerwca w Krakowie odbędą się uroczyste obchody 323. rocznicy śmierci króla Jana III Sobieskiego.

323. rocznica śmierci króla Jana III Sobieskiego
Fot. materiały prasowe

Obchody 323. rocznicy śmierci króla Jana III Sobieskiego rozpoczną się przed kościołem Mariackim, skąd monarcha wyruszył z odsieczą Wiedniowi - o godz. 16.30 przed wejściem głównym do kościoła pod płaskorzeźbą autorstwa Piusa Welońskiego, odsłoniętą w 200. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Następnie historyczny korowód husarzy na koniach przejdzie na Wawel, gdzie o godz. 17.30 w katedrze ks. prałat Zdzisław Sochacki odprawi mszę w intencji zmarłego 323 lata temu króla. Po nabożeństwie odbędzie się złożenie wieńców i odprawa warty przed sarkofagiem króla Jana III Sobieskiego.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają prezes Forum Polonii w Austrii Teresa Kopeć, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Piotr Zapart oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jan III Sobieski jest jednym z najsłynniejszych Polaków. Posiadał szerokie horyzonty umysłowe i był wszechstronnie wykształcony. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami nad Osmanami pod Podhajcami, Chocimiem, Wiedniem i Parkanami, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę w świecie i w Europie.

Wraz z papieżem Innocentym XI był inicjatorem powołania wielkiej ligi w celu powstrzymania agresji osmańskiej. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami. Stanął na czele armii państw chrześcijańskich i był autorem wiekopomnego zwycięstwa 12 IX 1683 r. Działania te zostały uwieńczone powodzeniem w 1683 r., gdy ich wojska uderzyły na Wiedeń. Uważany był przez współczesnych za bohatera barokowego i był uosobieniem Sarmaty. Kiedy umierał 17 czerwca 1696 r. w Wilanowie były to czasy znacznego regresu państwa.

Pozostał w pamięci jako wybitny wódz, który dał narodowi poczucie wielkości. Jego wielkich zasług nie doceniano w momencie śmierci. Jego sławę chcieli pomniejszyć następcy z dynastii Wettynów. Odżyła ona jednak w momencie odrodzenia państwa, tuż przed rozbiorami. Utrwaliła się w czasie zaborów, także w innych częściach świata. Jan III Sobieski stał się ważną częścią mitu narodowego, bowiem symbolizował wielkość i niezależność Polski. Jego plany wskazywały na dalekowzroczność, a polityczne koncepcje charakteryzowały się rozmachem, były wielkie i realne.

323. rocznica śmierci króla Jana III Sobieskiego

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także