Komunikat archiwalny

Koncert i prezentacja azteckich rękopisów w Instytucie Cervantesa

Koncert meksykańskiego Kwartetu Humboldt w Instytucie Cervantesa będzie jedną z atrakcji obchodów 250-lecia narodzin wybitnego naukowca i badacza, Aleksandra Humboldta. Występ odbędzie się przy okazji konferencji „Skarby Meksyku” i prezentacji cennych azteckich rękopisów w Bibliotece Jagiellońskiej.

Koncert i prezentacja azteckich rękopisów w Instytucie Cervantesa
Fot. materiały prasowe

Aleksander Humboldt to dzisiaj nieco zapomniany ojciec współczesnej geografii, nienasycony badacz który zrewolucjonizował swojego czasu wiedzę o przyrodzie, a sławą dorównywał nawet Napoleonowi.

Znany ze swojej humanistycznej postawy, przejawiającej się m.in. w krytyce niewolnictwa, opresji i wyzysku Indian, Aleksander Humboldt podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej ze szczegółami opisał trudne warunki życia i pracy lokalnych społeczności, ale również wnikliwie badał i obszernie opisywał tamtejszą rzeczywistość i geografię. W sposób szczególny przyczynił się do rozwoju relacji i wspólnego podłoża kulturalnego między Niemcami, a Meksykiem.

Zainspirowany postacią słynnego niemieckiego przyrodnika, Kwartet Humboldt prezentuje repertuar na miarę prawdziwego humanisty. Kwartet chce bowiem za pomocą muzyki łączyć dwie wydawałoby się odległe sobie kultury: niemiecką i meksykańską. Repertuar czwórki muzyków bogaty jest w XVIII i XIX-wieczną muzykę kameralną (Haydn, Mozart, Arriaga), którą z pewnością nie pogardziłby sam Humboldt, nie stroniąc jednak od XX-wiecznych mistrzów (Bártok, Revueltas, Prokofiev) i co ciekawe, łącząc to ze współczesną muzyką latynoamerykańską i meksykańskim folklorem. Zespół tworzą Sebastian Kwapisz (skrzypce), Jesús Manuel Jiménez (skrzypce), Gerardo Sánchez (altówka), Jorge Andrés Ortiz (wiolonczela)

Zespół wystąpi w Krakowie we wtorek, 18 czerwca, o godz. 18.00. Występ odbędzie się w Instytucie Cervantesa, przy ul. Kanoniczej 12.

Organizatorami koncertu są Ambasada Meksyku w Polsce, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Centrum Meksykańskie Uniwersytetu UNAM (Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku) z oddziałem w Berlinie

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także