Nuty z Huty, czyli letnie plenerowe koncerty przed NCK

Zgodnie z tradycją, w tym roku również, przez dwa letnie miesiące, na plenerowej scenie ustawionej przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury, występować będą zespoły muzyczne! Tym razem, w związku z rocznicą 70-lecia Nowej Huty, do współpracy zaproszono artystów związanych z dzielnicą-jubilatką. W siedem niedziel lipca i sierpnia ze sceny popłyną melodie z różnych muzycznych krain. Na wszystkie występy wstęp wolny.

Nuty z Huty, czyli letnie plenerowe koncerty przed NCK
Fot. materiały prasowe

Tegoroczna edycja Sceny pod hasłem: NUTY Z HUTY to wyjątkowy sposób na świętowanie 70-lecia Nowej Huty! NCK zaprosiło do współpracy artystów związanych z dzielnicą tworząc przekrojowy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Siedem koncertów, otoczenie pięknej zieleni, plac pełen foodtrucków i wakacyjne słodkie „niecnierobienie”... czego chcieć więcej?

LIPIEC

7 lipca, niedziela, godz. 18.00: BZYK I SZTAJEMKA

Wiecznie żywy „folk miejski z buntowniczym przytupem”, a do tego niepokorne teksty, często w satyryczny sposób opisujące rzeczywistość. Podczas koncertu usłyszymy utwory ze wszystkich projektów muzycznych Marcina Bzyka, które wykona wraz z przedstawicielami krakowskiej sceny jazzowej i rockowej.

Marcin Bzyk – wokalista, współzałożyciel i autor tekstów powstałej w 1999 roku w Nowej Hucie crossover‘owej formacji WU-HAE. Współpracował i nagrywał m.in. z Piotrem Wyleżołem, Steve Loganem i Adamem Czerwińskim. Na wydanym w 2009 roku albumie Opera Nowohucka, którego był producentem i głównym twórcą, współpracował m.in. z Grzegorzem Markowskim, Maciejem Maleńczukiem, Olafem Deriglasoffem, Pawłem „Baby” Mąciwodą i Piotrem Wróblem.

14 lipca, niedziela, godz. 18.00: RYSZARD STYŁA i GUITAR BLUESBAND

Gitarowy blues na scenie plenerowej NCK! Ryszard Styła - polski gitarzysta jazzowy, muzyk sesyjny, na gitarze zaczął grać w wieku szesnastu lat, zadebiutował w 1972 r. Zasłynął dzięki niebanalnym i wszechstronnym kreacjom artystycznym. Był członkiem legendarnych grup wywodzących się z kręgu studenckiego – Wolna Grupa Bukowina i Wały Jagiellońskie. Grał także w zespole jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band i w jazz-rockowej formacji Dżamble. Współpracował takimi gwiazdami polskiej sceny jak Elżbieta Adamiak, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, ponadto z poetami – Adamem Ziemianinem i Wojciechem Bellonem. Na koncie ma kilka płyt autorskich. W 1999 r. razem z córką Karoliną Styłą nagrał album pt. „My Favorite Songs”. Nagrana wspólnie z Jarosławem Śmietaną płyta „Kind Of Life” z 1998 roku została uznana za jedno z największych dokonań w zakresie muzyki jazzowej. Artysta wypracował na wskroś indywidualny styl własnej muzycznej wypowiedzi. Jednym z jego programów jest solowy recital gitarowy pt. „Świat Gitarą Malowany”, który zdradza fascynacje muzyką wszystkich kontynentów.

Wystąpią: Ryszard Styła – gitary, Patryk Smoleń – wokal, Bogusław Mietnikowski – bas, Waldemar Gołębski – klawisze, Michał Peiker - perkusja.

28 lipca, niedziela, godz. 18.00: PREIZOL BAND

Koncert z rockowo-bluesowym zacięciem. PREIZOL BAND zaprezentuje autorskie kompozycje z wyczuwalnymi echami BB Kinga i Erica Claptona. PREIZOL BAND – bluesowo-rockowy zespół, na krakowskiej scenie muzycznej obecny nieprzerwanie od 2007 r. Autorskie, oryginalne teksty i własna muzyka to niewątpliwie największe atuty zespołu.

Wystąpią: Grażyna Duda – wokal, Dawid Płoskonka – gitara, Robert Konrak – gitara Mariusz Piękoś - harmonijka ustna, Adam Szydło – bas, Paweł Michalewski - perkusja

SIERPIEŃ

4 sierpnia, niedziela, godz. 18.00: ADAM GRZANKA i GOŚCIE

Pełny niespodzianek koncert na dobry początek sierpnia! Adam Grzanka wraz z gośćmi sprawią, że wieczór przed Nowohuckim Centrum Kultury na pewno nie będzie należał do nudnych.

Wystąpią:

Bohater – nowohucki wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent. Grywa na wiertarce. To zdecydowanie niedefiniowalny twórca swobodnie poruszający się w wielu gatunkach muzycznych, nieustannie tworzący nowe, odważne projekty. Wraz z jazzowym gitarzystą Ryszardem Styłą (Laboratorium, A. Zaucha, Wolna Grupa Bukowina) współtworzy duet JaZzEwoLucJe. Muzycy mają na koncie album wydany w 2013 roku, bardzo pozytywnie przyjęty przez fanów i środowisko muzyczne. Oprócz autorskiej twórczości, Bohater komponuje muzykę na potrzeby filmu, teatru, słuchowisk oraz projektów multimedialnych. W zależności od potrzeb tworzy wpadające w ucho melodie, elektroniczne faktury bądź rozbudowane orkiestrowe aranżacje.

LAJOSZ – nowohucki raper, na scenie w duecie z Bohaterem i orkiestrą

Nowa Huta Mish-Mash Band – orkiestra mobilna, która wykona hymn NH

Zespół FLUE – czyli FOUR PEOPLE ONE LOVE FOR MUSIC, który łącząc instrumenty klawiszowe, bas, perkusję, pady perkusyjne, gramofony oraz sampler proponuje dźwięki umiejscowione pomiędzy oldschoolem, a nowoczesnością.

11 sierpnia (niedziela), g. 18.00: LIDIA JAZGAR Z ZESPOŁEM

Scenę plenerową przejmuje krakowska grupa muzyczna o ponad 30-letniej tradycji, założona przez Lidię Jazgar i Ryszarda Bączka. Muzyka GALICJI to autorskie propozycje, wsparte także tekstami zaprzyjaźnionych poetów. Wystąpią: Lidia Jazgar - śpiew, Ryszard Brączek - gitara, Michał Gąsiorowski - gitara, Rafał Mazur - gitara basowa, Gertruda Szymańska - perkusja, instrumenty perkusyjne.

18 sierpnia, niedziela, g. 18.00, scena plenerowa NCK: AGATA ŚLAZYK

W programie koncertu „Gdzieś na ulicy nienazwanej… Pieśni Piwnicy pod Baranami” pojawią się nie tylko prawdziwe „piwniczne hymny”, ale także kompozycje zainspirowane poezją Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej, utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Taka głupia to ja już nie jestem”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, „Ta nasza młodość”, czy utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Agata Ślazyk – artystka, która łączy w sobie wielki temperament z ogromną wrażliwością oraz wybitnym warsztatem wokalnym. Proponuje w swoich koncertach niezwykłe spektrum nastrojów, od delikatnych ballad, które śpiewa akompaniując sobie na gitarze, po dynamiczne, wręcz rockowe kompozycje. Koncertowała w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Piosenki z autorskiej płyty: "Znów za długo spałam", "To daje mi pewność", „Z sercem na dłoni”, dzięki głosom słuchaczy znalazły się na szczycie Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków.

Wystąpią: Agata Ślazyk – gitara, wokal, Tomasz Kmiecik – fortepian, Michał Chytrzyński – skrzypce, Krzysztof Wyrwa – gitara basowa, Michał Peiker – perkusja.

25 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK: LESZEK WÓJTOWICZ

Liryczny koncert na scenie plenerowej – Leszek Wójtowicz z recitalem autorskim „Moja Litania”.

Leszek Wójtowicz – związany od lat z Piwnicą pod Baranami poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki. Swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. Swoje recitale prezentował zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czyli w Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi, Magnitogorsku, Nowym Jorku, Pittsburgu, Waszyngtonie i Baltimore. Uhonorowany licznymi odznaczeniami, m. in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,  Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Niezłomnym w Słowie, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego, Medalem „Dziękujemy za Wolność”.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także