Komunikat archiwalny

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato

Wystawa Krzysztofa Gonciarza i moc seansów filmowych pod chmurką – to nie jedyne propozycje kulturalne, jakie mamy dla Was na zbliżający się weekend! Sprawdźcie szczegóły w naszym wakacyjnym przewodniku!

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato
Fot. Klaudyna Schubert

Jeden z najbardziej znanych polskich twórców internetowych, czyli mieszkający od kilku lat w Japonii Krzysztof Gonciarz, od piątku w wersji offline! “Tokio 24” to wystawa w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, na której youtuber zaprezentuje opowieść o fascynującym mieście z Kraju Kwitnącej Wiśni; o jego mieszkańcach, emocjach, architekturze – jego oczami. Poza stworzonym przez niego filmem na wystawie powstanie instalacja artystyczna z udziałem autora i kuratorek wystawy. Tokio to miasto kontrastów. Z jednej strony nieustanny ruch, kolorowe światła, nowoczesne technologie, cyberpunkowy sznyt. Z drugiej – geometryczna harmonia, urzekające sakury, leniwie kwitnące ogrody, ludzie przysypiający w metrze, spokojna melodia grana na shakuhachi. Jesteśmy więc ciekawi efektów pracy pochodzącego z Krakowa twórcy!

Kolejny tydzień Kina na Tarasie w Agrafce! W tym tygodniu w ramach cyklu “Pocztówki z Europy” obejrzymy najciekawsze filmy europejskich reżyserów. Niedziela będzie należeć również do Danii – thriller “Winni” to trzymająca w napięciu opowieść o funkcjonariuszu policji, który otrzymuje niepokojący telefon.

Nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury! „Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności” to opowieść mieście, które wymyślono na nowo po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1963 r. Zamierzeniem MCK jest pokazanie nie tylko skali tragedii, ale przede wszystkim fenomenu odbudowy Skopja, która uczyniła je najbardziej nowoczesną, „brutalistyczną” stolicą Europy. Wystawa po raz pierwszy pokaże część polskich darów ofiarowanych miastu przez artystów takich jak: Tadeusz Brzozowski, Jerzy Krawczyk, Alfred Lenica czy Benon Liberski. Zapraszamy do MCK od piątku do niedzieli w godz. 11-19.

W piątek rozpoczęliśmy kolejny tydzień Letniego Taniego Kinobrania w Kinie pod Baranami. Tym razem będziemy oglądać filmy, które nas zaskoczą. Na ekranie pojawią się m.in. oscarowa "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa z świetnym kobiecym triem aktorskim: Emmą Stone, Rachel Weisz i Olivią Colman. Będzie też propozycja z Polski - "Monument" Jagody Szelc, czyli mroczny film dyplomowy studentów łódzkiej filmówki. Będzie też szansa nadrobić najnowsze dzieło Paolo Sorrentino "Oni", w którym w jednej zbgłównych ról pojawiła się Kasia Smutniak. To pełna wizualnych ekscesów opowieść inspirowana działalnością Silvio Berlusconiego. Ciekawą propozycją będzie też dramat "Na plaży Chesil" z Saiorse Ronan w roli głównej. Zagra ona spętaną konwenansami młodą mężatkę. Sprawdźcie szczegółowy rozkład jazdy na stronie Kina!

A może by tak w weekend odwiedzić Historyland? To nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP, w którym historię Polski i Polaków można odkrywać w wyjątkowy sposób. Znajdziemy tu bowiem makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO i wyposażone w różnorodne interaktywne rozwiązania. Znajdziemy tam między innymi takie makiety, jak osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. Te wszystkie cuda prezentowane są z wykorzystaniem multimedialnych pokazów, mappingów, animacji, gogli VR, technologii 360 stopni, a także licznych interaktywnych gadżetów. Brzmi jak dużo dobrej zabawy!

W ten weekend nie zabraknie atrakcji nad Zalewem Nowohuckim - w końcu trwa Bulwar(t) Sztuki! Filmowy wieczór czeka nas nad Zalewem w niedzielę o godz. 20:30 - na ekranie zobaczymy film „Paterson” w reżyserii Jima Jarmuscha.

Dworek Białoprądnicki zaprasza na drugi z cyklu koncertów Muzyczny Ogród. W niedzielę o godz. 19.00 na scenie wystąpi Anna Treter - solistka, pianistka, kompozytorka, autorka czterech solowych płyt. Znana przede wszystkim z zespołu Pod Budą, z którym współpracuje od początku jego istnienia. Wokalistce towarzyszył będzie zespół w składzie: Jan Hnatowicz – gitary, Tomasz Hernik – puzon, akordeon, Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe, Wojciech Bobrowski – gitara basowa. Będzie lirycznie i przyjemnie - muzyka idealna na niedzielny wieczór!

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także