Komunikat archiwalny

Co dwie głowy, to nie jedna… Salvador Dalí spotyka Igora Mitoraja

W pejzaż Rynku Głównego na stałe wpisała się gigantyczna rzeźba-maska Igora Mitoraja, „Eros Bendato”. Teraz, przez najbliższe dwa tygodnie będzie miała towarzystwo – rzeźbę Salvadora Dalego.

Co dwie głowy, to nie jedna… Salvador Dalí spotyka Igora Mitoraja
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków, jeden z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski, jest również znany z tradycji niekonwencjonalnych instalacji artystycznych. Oryginalna rzeźba Mitoraja – polskiego artysty, którego dzieła zdobią reprezentacyjne punkty Rzymu, Wenecji czy Madrytu – stała się nieodłącznym symbolem miasta. Ujmowana na tle Sukiennic, jest obowiązkowym punktem dla turystów, którzy każdego dnia robią tam sobie zdjęcia.

Teraz obok rzeźby Mitoraja, w podobnych rozmiarach, pojawiła się druga maska – Salvadora Dalego. To motyw wykorzystany przez twórców serialu „Dom z papieru”, wyświetlanego na platformie Netflix. Rynek Główny w Krakowie został wybrany na jedyne miejsce akcji promocyjnej polskiej premiery sezonu. Akcja trwać będzie dwa tygodnie. Promocja serialu odbywa się równolegle w najważniejszych miastach Europy. Działania promocyjne są zróżnicowane, ale mają odniesienia do specyfiki wybranej lokalizacji. Instalacja w postaci rzeźby, podobna do akcji w Krakowie, pojawiła się np. w Mediolanie, przed Palazzo Mezzanotte.

Twarz Salvadora Dalego zarówno dla mieszkańców, jak i turystów stała się interesującym motywem w przestrzeni miejskiej. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze zdjęcia znanej na całym świecie twarzy artysty na tle Sukiennic notują ogromną liczbę polubień, promując przy tym nasze miasto.

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA