Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

22 września Strefa Płatnego Parkowania została poszerzona o rejon Zabłocia i os. Podwawelskiego. Obowiązuje ona od poniedziałku do soboty (nie jak do tej pory od poniedziałku do piątku), w godz. 10.00-20.00. Stawki pozostają bez zmian: 3 zł za pierwszą godzinę, 3,50 zł za drugą, 4,10 zł za trzecią i 3 zł za każdą kolejną.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania
Fot. Zarząd Transportu Publicznego

Poszerzenie SPP o dwa nowe rejony jest pokłosiem decyzji Rady Miasta Krakowa z 17 lipca br. Podstrefy zostały rozróżnione w zależności od zwiększonego zapotrzebowania miejsc parkingowych.

SPP przy dotychczasowych stawkach będzie obowiązywała do połowy grudnia. 15 grudnia wejdą w życie nowe stawki we wszystkich podstrefach.

Wyniosą one odpowiednio:

  • w podstrefach A – 6 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania
  • w podstrefach B – 5 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania
  • w podstrefach C – 4 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania

 

Z kolei abonamenty przedstawiają się następująco:

  • w podstrefach A – 500 zł
  • w podstrefach B – 400 zł
  • w podstrefach C – 300 zł
  • obowiązujący w strefach A, B i C – 750 zł

Abonamenty mieszkańców pozostaną bez zmian – 10 zł miesięcznie. Natomiast kara za nieuiszczenie opłaty wyniesie 150 zł. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00, z wyjątkiem świąt: poniedziałku wielkanocnego, 1 listopada oraz 24-26 grudnia.

Abonament postojowy dla mikroprzedsiębiorcy:

  • w podstrefach A – 150 zł
  • w podstrefach B – 100 zł
  • w podstrefach C – 70 zł

Minimalna opłata za postój wyniesie 2 zł.

Warunkiem zerowej stawki opłat dla osób niepełnosprawnych, parkujących w miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób (tzw. „kopertach”), jest wyłożenie za szybą pojazdu oryginału karty parkingowej w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności. Tym samym nieumieszczenie oryginału karty parkingowej za szybą pojazdu lub jej niewłaściwe wyłożenie będzie skutkować wystawieniem zawiadomienia o opłacie dodatkowej w kwocie 150 zł oraz brakiem możliwości anulowania takiego zawiadomienia pomimo okazania jej oryginału na etapie reklamacji.

Co ważne, kierowcy będą zobowiązani do uiszczania opłaty za parkowanie w każdej podstrefie z osobna. Po wejściu w życie zmian, nie będzie można przejechać i pozostawić samochodu np. na bilecie parkingowym z podstrefy B w rejonie objętym podstrefą A.

Strefa Płatnego Parkowania

Pobierz:

W związku ze zmianami spółka Miejska Infrastruktura rozpocznie w poniedziałek, 16 września, sprzedaż nowych abonamentów postojowych. Biuro SPP na ul. Reymonta 20 otwarte będzie dodatkowo w sobotę, 21 września, w godz. 8-14.

 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 r. SPP zostanie poszerzona nieznacznie w rejonie Grzegórzek, Dębnik, Zwierzyńca i Krowodrzy.

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także