Komunikat archiwalny

Premiera filmu „Przesuwanie smugi cienia”

Dokument Marcina Kapronia „Przesuwanie smugi cienia” jest wyjątkowy nie tylko ze względu na tematykę, ale i wybraną przez autora formułę, dzięki której jego bohaterowie stali się jednocześnie twórcami, kręcąc film o sobie samych i udowadniając, że seniorzy mogą zdziałać znacznie więcej niż zwykło się powszechnie uważać. Premiera odbędzie się we wtorek, 22 października, o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Wstęp wolny.

Premiera filmu „Przesuwanie smugi cienia”
Fot. materiały prasowe

Czworo mieszkańców starej części krakowskiego Podgórza (osoby w wieku 70+) samodzielnie rejestrowało niewielkimi kamerami otoczenie i najważniejsze dla siebie momenty. Każdy z nich kierował obiektyw również na siebie, opisując swoje odczucia i przemyślenia. W ten sposób powstały krótkie nowele – poruszające przede wszystkim temat samotności, konfliktu pokoleń, troski o najbliższych – które złożyły się na trzydziestominutowy dokument.

Autor filmu, Marcin Kaproń, od września 2015 r. realizował projekt z udziałem grupy seniorów, którzy – jak wyjaśnia – „za pomocą filmowych środków wyrazu podjęli się próby opisania wartości doświadczenia życiowego wobec powszechnego dzisiaj kultu młodości”. Jego celem było wskazanie odbiorcom, że „status seniora” nie wyklucza twórczej aktywności i włączenia się w publiczną debatę na temat społecznych przemian. Autor powiązał działania w ramach projektu z opracowywaniem dokumentacji do filmu. Do współpracy przy zajęciach warsztatowych zaprosił reżyserkę i instruktora warsztatów medialnych Anię Pankiewicz.

Tagi: film, seniorzy

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także