Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

30 lat NZS

Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Paweł Kukiz, Oddział Zamknięty i Krystyna Prońko byli gwiazdami koncertu „Trzymaj pion” zorganizowanego z okazji 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Koncert odbył się w sobotę (2 października) na Rynku Głównym.

Niezależne Zrzeszenie Studentów to rówieśnik Solidarności i pierwsza niezależna organizacja studencka w Europie Wschodniej o jednoznacznie antykomunistycznym rodowodzie. Pierwszy NZS powstał w Gdańsku 3 września 1980 roku, krakowski NSZ wywodził się w prostej linii ze Studenckiego Komitetu Samoobrony, który powstał po zamordowaniu Stanisława Pyjasa przez Służbę Bezpieczeństwa. Dwustutysięczny NZS walczył o demokratyzację życia akademickiego, przestrzeganie praw człowieka, wolność i niepodległość Polski. W istotny sposób przyczynił się do upadku komunizmu. Obecnie samo NSZ nie zajmuje się polityką. Reprezentuje interesy studentów w demokratycznym państwie oraz prowadzi działalność kulturalno-rozrywkową.

Krakowski koncert na 30-lecie NZS był okazją do odświeżenia i pokazania wartości, które przyświecały tej organizacji w okresie 1980-1989. Zaproszeni na jubileuszowy koncert artyści i inni goście zostali wybrani nie przypadkowo - byli i są ważni dla NZS ze względu na swoją twórczość, postawę a często poprzez przynależność i działalność w tej organizacji. I tak na przykład Jarosław Gugała zapisał się do NZS-u 13 grudnia 1981 roku, Filip Łobodziński należał do NZS wcześniej, Hirek Wrona  zakładał NZS na swojej uczelni w Rzeszowie, a Kuba Sienkiewicz śpiewał na strajkach studenckich. Takich postaci na jubileuszowym koncercie było więcej.

2 października (sobota) na Rynku Głównym w Krakowie wystąpili: Maciej Maleńczuk, De Press, Zespół Reprezentacyjny, Elektryczne Gitary, Big Cyc, Paweł Kukiz, Krystyna Prońko, Oddział Zamknięty, Mietek Szcześniak i Wały Jagiellońskie. Koncert poprowadzili: Jarosław Gugała, Filip Łobodziński i Maciek Rock. (JK)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-10-02
Data aktualizacji: 2010-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź