Komunikat archiwalny

Weekend z teatrami ulicznymi [ZDJĘCIA]

 54 festiwalowe prezentacje w ośmiu miejscach, teatry z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Polski w Krakowie, Andrychowie i Limanowej – dziś (niedziela, 14 lipca) - to ostatni dzień XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Weekend z teatrami ulicznymi [ZDJĘCIA]
Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

ULICA jest jednym z najstarszych festiwali teatru plenerowego w Europie Środkowej. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 r., na stałe wpisał się w letni kalendarz kulturalny Krakowa. Tegoroczna edycja przewiduje rozszerzenie sceny plenerowej o place i ulice dwóch innych małopolskich ośrodków – Andrychowa i Limanowej.

W tegorocznym programie dominować będą spektakle z Hiszpanii i Polski, nie zabraknie też artystów z Francji i Niemiec. Przedstawienia kameralne i wielkie widowiska, klauni, akrobaci i spektakle liryczne – ta tradycyjna już dla ULICY różnorodność form zostanie tym razem poszerzona o silną reprezentację teatru tańca. W programie znajdą się także warsztaty i spotkania z artystami. W Krakowie spektakle będzie można oglądać na Rynku Głównym, Małym Rynku i placu Szczepańskim.

Tegoroczna ULICA to kilkadziesiąt prezentacji i wydarzeń w kilku miejscach regionu. Spektakularnie zapowiada się finał festiwalu – 14 lipca (niedziela) na Rynku Głównym w Krakowie będzie można zobaczyć (pierwszy raz w Polsce) światowej sławy zespół Vola Project, dla którego naturalną scenerią jest niebo. Zawieszeni pod dźwigiem, artyści wykonują powietrzne akrobacje, tworząc wyrafinowane choreograficzne kompozycje i wprowadzając w zachwyt i zdziwienie tysiące widzów na całym świecie.

Pierwszy raz w historii festiwalu rozbudowany będzie także wątek edukacyjny i interakcyjny – warsztaty teatralne hiszpańskiego zespołu Cía. Kamchàtka, taneczne prowadzone przez artystów z La Calabaza Danza-Teatro oraz przez autorki polsko-hiszpańskiego projektu everybodyskin, a także spektakl interakcyjny, tworzony podczas festiwalu i przy udziale widzów.

W tym roku organizatorzy zapewnią transmisję spektakli na telebimie na Rynku Głównym. Po raz pierwszy umożliwią też udział w wydarzeniu odbiorcom w innych częściach kraju i zagranicą poprzez streaming internetowy przedstawień ze sceny głównej.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Teatr KTO, dyrektorem artystycznym jest Jerzy Zoń. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.ulica26.teatrkto.pl.

ulica 26

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także