Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tak dla ZIO 2022 w Krakowie

81% Polaków, 79% Małopolan i 66% krakowian popiera organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 roku w Krakowie – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Urzędu Miasta Krakowa.

- Wyniki badań wyraźnie pokazują, że inicjatywa organizacji Igrzysk Olimpijskich w naszym kraju spotyka się z bardzo dużym poparciem zarówno mieszkańców Polski, jak i Małopolski i samego Krakowa" – mówiła podczas konferencji prasowej (14 listopada, czwartek) Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Przypomniała także, że to kolejny głos poparcia w staraniach Krakowa o organizację ZIO 2022 - Takie wsparcie otrzymaliśmy już m.in. od przedstawicieli demokratycznie wybranych władz różnych szczebli, w tym Premiera i Prezydenta RP, zainteresowanych współorganizacją wydarzenia samorządów, Rady Miasta Krakowa i oczywiście posłów – wymieniała.

- Intensywne działania związane ze staraniami o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. prowadzimy już od ponad roku, przeprowadzenie badań opinii publicznej było kolejnym z nich – przypomniała Jagna Marczułajtis-Walczak, Poseł na Sejm RP i Przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków ZIO 2022. Zapowiedziała też, że w przyszłym roku prowadzone będą akcje informacyjne i promocyjne skierowane zarówno do mieszkańców Krakowa jak i całej Polski.

Celem badań, które TNS Polska przeprowadziło na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa było poznanie opinii trzech wybranych grup – ogółu Polaków, mieszkańców Małopolski oraz mieszkańców Krakowa – na temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r. w Krakowie.

Badanie miało przynieść odpowiedź na następujące pytania:

- Jakie jest ogólne nastawienie wobec Igrzysk Olimpijskich?

- Jaka jest akceptacja dla organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Krakowie?

- Jak postrzegane są szanse i zagrożenia związane z organizacją Igrzysk w Krakowie?

- Jakie jest deklarowane zaangażowanie w udział w Igrzyskach w Krakowie?

Z badań wynika, że większość Polaków, Małopolan i krakowian jest pozytywnie nastawiona wobec Igrzysk Olimpijskich. Wśród ogółu Polaków ponad 70% życzyłoby sobie, aby Polska została gospodarzem takiej imprezy. Równocześnie to przede wszystkim mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tysięcy ludności) deklarują, że chcieliby, by Igrzyska zagościły właśnie u nich. Dla Polaków Igrzyska są więc imprezą prestiżową, której splendor i ranga pasują przede wszystkim do metropolii.

Obecnie większość respondentów popiera organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2022 w Krakowie – 81% Polaków, 79% Małopolan i 66% krakowian.

Według ankietowanych pozytywnie wypada również bilans korzyści i strat dla kraju, województwa i miasta-organizatora. W każdej z badanych grup około 60% osób uważa, że Igrzyska przyniosłyby więcej korzyści niż strat. Około 80% Polaków spodziewa się wzrostu: atrakcyjności turystycznej, poprawy jakości i dostępności infrastruktury sportowej oraz rozwoju infrastruktury drogowej. Polacy, Małopolanie i krakowianie są zdania, że to przede wszystkim podmioty biznesowe skorzystają na organizacji Igrzysk.

Jeśli chodzi o deklarowane zaangażowanie w Igrzyska w Krakowie, to z badań wynika, że Polacy z zainteresowaniem śledzą rozgrywki olimpijskie, a przez to przy nadarzającej się okazji chętnie skorzystaliby z możliwości uczestniczenia w zawodach na żywo. Większość, tj. 70% badanych Polaków, 72% Małopolan oraz 65% krakowian, chciałaby obejrzeć zmagania sportowców na żywo. Mniej więcej co czwarta osoba chciałaby wykorzystać Igrzyska Olimpijskie w sposób biznesowy, a co piąta wyraża chęć zaangażowania się w Igrzyska jako wolontariusz.

Pełna treść raportu jest dostępna TUTAJ.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska w dniach od 28 października do 2 listopada 2013 r. za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Wzięły w nim udział osoby w wieku 18 lat i więcej.

W sumie przebadano 2000 osób (ogół Polaków: 1000; mieszkańcy Małopolski: 500, mieszkańcy Krakowa: 500). Dobór próby przeprowadzony został metodą RDD (Random Digital Dialing), czyli losowego generowania numerów telefonów. Dobór respondentów dokonany został losowo spośród członków gospodarstwa domowego.

_MG_0275.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0280.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0292.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0295.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0305.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0323.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0336.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0343.jpg
Tak dla ZIO 2022 w Krakowie Paweł Krawczyk/krakow.pl
_MG_0275.jpg
_MG_0280.jpg
_MG_0292.jpg
_MG_0295.jpg
_MG_0305.jpg
_MG_0323.jpg
_MG_0336.jpg
_MG_0343.jpg
pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-11-14
Data aktualizacji: 2013-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź