Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nobel dla Zagajewskiego?

Adam Zagajewski, poeta od wielu lat związany z Krakowem jest wymieniany jako faworyt do Literackiej Nagrody Nobla. Jego rywalami są  Adonis, Tomas Transtroemer, Cormac McCarthy, Assia Djebar, Thomas Pynchon i Haruki Murakami. Laureata poznamy już dziś.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, według międzynarodowej firmy bukmacherskiej Unibet, Adam Zagajewski zajmuje ósme miejsce na liście kandydatów do wyróżnienia przyznawanego przez szwedzką Akademię. Na pierwszej pozycji plasuje się japoński pisarz Haruki Murakami. Zaraz za nim wymieniane jest nazwisko indyjskiego pisarza Vijaydana Dethy na trzeciej pozycji sklasyfikowano syryjskiego poetę Adonisa oraz amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy'ego. Kolejne pozycje rankingu stworzonym przez Unibet zajmują: australijski poeta Les Murray, szwedzki poeta Tomas Transtroemer oraz koreański pisarz Chang-Rae Lee.

Zupełnie inaczej przedstawia sie ranking firmy bukmacherskiej, Ladbrokes. Tam nasz poeta plasuje się dopiero na 22 miejscu, a największe szanse na otrzymanie literackiego Nobla ma Adonis, następnie Tomas Transtroemer, a także amerykański pisarz Thomas Pynchon. Na tej liście Japończyk Haruki Murakami, faworyt Unibetu, został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, zaś lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, współautor, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali - Świat nie przedstawiony (1974). Członek grupy poetyckiej "Teraz", szybko zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia '68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki Komunikat a w roku 1975 Sklepy mięsne.

W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji "Zeszytów Literackich".  Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: List. Oda do wielości (1983), Płótno (1990) oraz Solidarność i samotność (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). Kolejne tomiki: Ziemia ognista (1994), Trzej aniołowie (1998), Pragnienie (1999), Anteny (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór Powrót (2003) poświęcony jest temu miastu, zarówno w warstwie wspomnieniowej, jak współczesnej.

Adam Zagajewski cieszy się uznaniem w międzynarodowych kołach literacko-artystycznych, czego wyrazem są wyróżnienia w wielu krajach, udział w znaczących światowych imprezach literackich oraz liczne tłumaczenia na języki: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki.

W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Nie zrezygnował z nauczania w USA i działalności międzynarodowej. (WAŚ)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-06
Data aktualizacji: 2011-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź