Aktualności

KRAKÓW DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO TURYSTY  - NOWY PRZEWODNIK JUŻ DOSTĘPNY!

Kraków to jedno z najpopularniejszych europejskich miast turystycznych. Z roku na rok odwiedza je coraz więcej osób starszych i niepełnosprawnych. Urząd Miasta Krakowa tworzy przyjazne warunki zwiedzania dla osób, które na co dzień borykają się z rozmaitymi ograniczeniami i specjalnymi potrzebami.

Badania i analizy statystyczne2

Poniżej publikujemy badania statystyczne i analizy środowiska osób niepełnosprawnych wykonane na zlecenie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa w roku 2015.

Kolejny basen z dostosowaniem

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym 4 uruchomiono najnowocześniejszy w województwie kryty basen.

Muzeum AK ze ścieżką dla niewidomych

Od grudnia tego roku osoby niedowidzące i niewidome odnajdą w krakowskim Muzeum AK dostosowaną do swoich potrzeb przestrzeń, w której będą mogły zapoznać się z historią Polskiego Państwa Podziemnego.

Muzeum Narodowe zaprasza

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza osoby niepełnosprawne do odwiedzenia jego oddziałów i zapoznania się z ekspozycjami stałymi i wystawami czasowymi. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych.

Makieta Zamku Żupnego e Wieliczce dla niewidomych

Na dziedzincu Zamku Zupnego w Wieliczce, będącego siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, stanęła bogata w szczegóły makieta całego zespołu zamkowego. Odlany w brązie model Zamku Żupnego stoi na postumęcie

Model pozwoli osobom niewidomym poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektuktury budynków zespołu zamkowego. Obok informacji w języku polskim i angielskim znajdują się na niej informacje napisane alfabetem Braille'a.

Makieta pozwoli także pozostałym zwiedzającym ujrzeć obiekt w całości i spojrzeć na niego z perspektywy lotu ptaka.

z granitu.

Praktyczny poradnik savoir - vivre

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oddało zaadoptowany i przetłumaczony na język polski Praktyczny poradnik savoir - vivre wobec osób niepełnosprawnych.

Obsługa osób mających trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się

Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się ( Dz.U. z 2011 r. nr 209, poz. 1243), na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa została uruchomiona specjalna strona poświęcona obsłudze osób mających trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się.

Zajęcia relaksacyjne, warsztaty pracy z kręgosłupem oraz psychoterapia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych

Z myślą o rodzicach dzieci niepełnosprawnych uruchomiliśmy cykl zajęć, których celem jest zwiększenie witalności uczestników, poprawa ich kondycji fizycznej i samopoczucia, wzmocnienie koncentracji oraz sprawności intelektualnej, rozładowywanie złych emocji, usunięcie barier psychicznych.