Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Park Kulturowy może chronić jeszcze więcej

Stare Miasto bez krzykliwych reklam, uporządkowanie stoisk handlowych i ogródków kawiarnianych oraz weryfikacja artystów, którzy występują w okolicach Rynku Głównego – trzy lata temu Kraków wprowadził Park Kulturowy, dzięki czemu udało się zaprowadzić ład w najbardziej reprezentacyjnej części miasta. Za przykładem Krakowa chcą iść inne miasta, są też plany, by taką ochroną, objąć zabytkową część Nowej Huty i Podgórza.

Na razie granice parku kulturowego przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem Bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze łączącej się z ulicą Straszewskiego.

Efekty wprowadzenia tej regulacji są widoczne gołym okiem – ulice Starego Miasta odzyskały elegancki wygląd i nie są szpecone przez nieestetyczne szyldy i stojaki z ulicznym handlem. Dla przykładu na kamienicach przy ul. Floriańskiej pod koniec 2011 r. były zamontowane 342 różnego typu elementy, z czego legalnych było tylko 86 (25 proc.). W 2013 r. liczba ta zmalała do 216, z czego 128 elementów (59,2 proc.) było zgodne z przepisami. W Rynku Głównym w 2011 r. były 372 szyldy i informacje wizualne, z czego zaledwie 82 czyli 22 proc. było legalnych, w 2013 r. ich liczba spadła do 232, a legalnych było aż 157 (67.7 proc.).

xmiana

Miasto na długo przed wprowadzeniem w życie restrykcyjnych przepisów prowadziło akcję „reklama za reklamę" – kupcy, którzy zdecydowali się na dostosowanie szyldów i reklam do nowych wymogów, mogli się za darmo reklamować na miejskiej stronie internetowej. Mieli też czas, żeby przystosować się do nowych przepisów. Kampanię informacyjną prowadzono w portalach społecznościowych i mediach. Po podjęciu uchwały w urzędzie miasta uruchomiono punkt informacyjny, a właścicielom nieruchomości strażnicy miejscy wręczali ulotki.

Warto podkreślić, że Kraków jest pierwszym polskim miastem, który skorzystał z tej formy ochrony zabytkowego centrum. Było to wskazane także dlatego, że stare centrum jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podstawowe cele Parku Kulturowego Stare Miasto, ujęte zostały w kilku punktach uchwały, którą podjęła Rada Miasta Krakowa:
• zachowanie i ekspozycja dziedzictwa kulturowego i krajobrazu historycznego układu urbanistycznego Miasta Krakowa w granicach Plant i Wzgórza Wawelskiego
• ochrona historycznej linii zabudowy, gabarytów i form architektonicznych
• ochrona funkcjonalna i kompozycyjna Plant Krakowskich oraz pozostałej zieleni, szczególnie historycznych ogrodów, skwerów oraz zieleni stoków Wzgórza Wawelskiego, z dopuszczeniem rewaloryzacji terenów zielonych
• ochrona osi, ciągów i punktów widokowych umożliwiających bliskie i dalekie widoki na charakterystyczne elementy zagospodarowania obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem widoków na Wzgórze Wawelskie, oraz widoków z obszaru Parku na charakterystyczne elementy zagospodarowania Miasta
• ochrona krajobrazu kulturowego poprzez przeciwdziałanie nadmiernej rozbudowie działalności handlowej i usługowej, ingerującej w formę architektoniczną obiektów zabytkowych bądź zakłócającej ich ekspozycję, jak również ingerującej lub zakłócającej możliwość ekspozycji przestrzeni publicznej lub sprzecznej z tradycją kulturową Parku i związaną z nią estetyką.

Więcej informacji o PARKU KULTUROWYM

Idąc za ciosem, teraz Miasto Kraków planuje utworzenie dwóch nowych parków kulturowych. Uchwałę w sprawie zamiaru utworzenia „Parku Kulturowego Nowa Huta" oraz „Parku Kulturowego Stare Podgórze z Krzemionkami" Rada Miasta Krakowa podjęła w czerwcu. Szczegółowe granice obszarów objętych ochroną w formie parku kulturowego zostaną ustalone w wyniku przeprowadzonych konsultacji z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

-Te obszary miasta są bardzo interesujące pod względem architektonicznym i ważne historycznie. Park Kulturowy jako forma prawa miejscowego daje możliwość ochrony tych walorów i skutecznej walki o wizerunek estetyczny tych miejsc - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Stanisław Dziedzic.

Uchwały dotyczące Parku Kulturowego - Nowa Huta i Park Kulturowy Stare Podgórze z Krzemionkami powinny powstać w ciągu 1 - 1,5 roku.

Uchwała o parku kulturowym wprowadziła także możliwość weryfikacji artystów, chcących występować w rejonie Rynku Głównego, którzy najpierw muszą wystąpić przed miejską komisją, a także ujednoliciła zasady prowadzenia ulicznego handlu. Dlaczego było to konieczne? Obejrzyjcie FILM:

odc124

pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-07-02
Data aktualizacji: 2014-07-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź