Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zgłoś swój projekt do budżetu

W tym roku krakowianie po raz drugi będą decydować o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania mają środki na projekty zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz zadania o charakterze lokalnym (dzielnicowym). Budowa placu zabaw, wystawa muzealna albo zajęcia sportowe dla najmłodszych? A może jeszcze coś innego? Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, dzielnica i całe miasto! Opłaca się decydować!

Projekty może składać przez cały marzec każdy mieszkaniec Krakowa, który w momencie składania wniosku ma ukończone 16 lat.

Budżet obywatelski to forma konsultacji społecznych mających na celu umożliwienie współdecydowania mieszkańcom Krakowa na co należy wydać pieniądze z budżetu miasta. Pieniądze można przeznaczyć zarówno na inwestycje, jak i na projekty „miękkie", jak np. dofinansowanie wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Ważne by pomysł na projekt mieścił się w ramach zadań znajdujących się w kompetencjach gminy i powiatu.

W tym roku na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego Kraków przeznaczy kwotę 10 mln zł, a na zdania dzielnicowe - ponad 4 mln zł.

Wszystkie informacje o budżecie obywatelskim znajdziecie na stronie:http://krakow.pl/budzet. Warto też wziąć udział w spotkaniu dla mieszkańców, na którym można wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Spotkania z mieszkańcami organizowane będą do 20 marca. Krakowianie będą mogli podyskutować na temat projektów oraz uzyskać pomoc w doprecyzowaniu pomysłów, upewnić się co do możliwości ich realizacji w danym kształcie czy lokalizacji, a także oszacować koszty proponowanych rozwiązań.

Harmonogram spotkań:

11.03 - Dworek Białoprądnicki – Papiernicza 2,
12.03 - Centrum Kultury „Ruczaj" – ul. Rostworowskiego 13, godz. 18.30,
16.03 - Teatr „Łaźnia Nowa" mała scena – os. Szkolne 25,
17.03 - Klub Kultury „Mydlniki" – ul. Balicka 289,
18.03 - Szkoła Podstawowa nr 114 – ul. Łąkowa 31,
20.03 - Młodzieżowy Dom Kultury – os. Kalinowe 18.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17.00 z wyjątkiem warsztatów 12 marca, które rozpoczną się o godz. 18.30.

Realizacja budżetu obywatelskiego miasta Krakowa odbywać się będzie według poniższego planu, wspólnego dla budżetu obywatelskiego na poziomie dzielnic oraz budżetu obywatelskiego ogólnomiejskiego:

  • Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami: 16 lutego – 31 marca
  • Składanie formularzy z propozycją zadań: marzec
  • Ocena formalno-prawna propozycji zadań: do 31 maja
  • Ogłoszenie wykazu punktów głosowania: 5 czerwca
  • Ogłoszenie listy projektów, które będą poddane głosowaniu: do 12 czerwca
  • Głosowanie: 20-28 czerwca
  • Ogłoszenie listy projektów do realizacji: do 31 lipca


Rok 2014 pokazał skalę zaangażowania mieszkańców w życie Krakowa. Zgłoszonych zostało 656 projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, z czego 499 dzielnicowych i 157 ogólnomiejskich. Pod głosowanie poddano 462 projekty.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-03-11
Data aktualizacji: 2015-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź